Odborom chýba vo vyhlásení vlády časť o zlepšení podmienok zdravotníkov

Zdravotníckym odborom chýba v pracovnej verzii programového vyhlásenia vlády časť o riešení mzdového ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov. Ako pre TASR potvrdil predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay, aj vzhľadom na vyjadrenia ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), že chce spravodlivosť v kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti (ZS) a v ohodnotení zdravotníkov a poskytovateľov ZS, očakával, že sa problematika ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov do programového vyhlásenia dostane. "Očakávam, že prinesie nejakú zmenu."

Szalay pripustil, že zvýšenie sadzby poistného za poistencov štátu na päť percent, ktoré má kabinet tiež v pláne spolu so zavedením platby za diagnózu, môže pomôcť aj zamestnancom. Ako však pripomenul, viac prostriedkov za poistencov štátu pôjde do zdravotných poisťovní, ktorým sa má opäť vytvoriť možnosť tvoriť zisk. "Keď si povedia, peniaze poistencov sú nám dobré, to nezaručí, že to príde do tých nemocníc," poukázal Szalay s tým, že odbory sa pokúsia vyrokovať úpravu platov, ale poskytovatelia sú zadlžení až po uši. V súvislosti s obnovením zisku zdravotných poisťovní Szalay tiež poznamenal, že sú to peniaze poistencov a ak si chcú poisťovne tvoriť zisk, nech ho tvoria z niečoho iného ako napríklad z pripoistenia. "Prečo by mali poisťovne z peňazí poistencov tvoriť zisk? Malo by to ísť späť do systému." Priestor pre takýto krok by sa tak podľa neho mal vytvoriť až vtedy, keď bude dostatok zdrojov a nebudú dlhé čakacie doby na operácie.

Ako pre TASR reagoval výkonný riaditeľ Združenia zdravotných poisťovní Eduard Kováč, všetky subjekty pôsobiace v sektore zdravotníctva tvoria zisk. "Jediný, kto to má zakázané, sú poisťovne, všetci pritom bežíme z jedných peňazí." Podotkol, že poisťovne chcú iba štandardné podmienky, ktoré majú aj motivačnú funkciu k lepším službám poisťovní. Pripomenul, že aj pred zákazom zisku boli stanovené podmienky, ktoré možnosť tvorby zisku regulovali. Kresťanskí demokrati považujú zisk zdravotných poisťovní za rovnako legitímny ako v ostatných článkoch v reťazci zdravotníckych služieb. "Ale vzhľadom na špecifickosť povinného zdravotného poistenia a financovania je potrebné tento zisk definovať maximálnou hranicou, podobne ako napríklad maržu pri liekoch," povedal pre TASR začiatkom júla Uhliarik, podľa ktorého je cesta priznaného a zdaneného zisku transparentnejšia ako snahy rôznymi spôsobmi "prevádzať" peniaze zo zdravotných poisťovní.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: