Konferencia o AIDS sa skončila prísľubmi podpory USA

Americký prezident Barack Obama a ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová dnes prisľúbili, že Spojené štáty budú naďalej podporovať celosvetový boj proti AIDS. Vo videoposolstvách k záverečnému dňu medzinárodnej konferencie o AIDS, ktorá sa tento týždeň konala vo Viedni, obaja politici uviedli, že USA chcú budovať na dosiahnutom pokroku a viesť úsilie o dlhodobú a účinnú reakciu na šírenie ochorenia. "Ukončenie tejto pandémie nebude ľahké a nestane sa zo dňa na deň," povedal Obama delegátom. "Ale vďaka vám sme dosiahli veľa a Spojené štáty sú odhodlané pokračovať v tomto pokroku," vyhlásil. Clintonová uviedla, že podľa USA by mal byť prístup k prevencii a liečbe HIV/AIDS univerzálnou a spoločnou úlohou všetkých krajín. Zdravie je ľudským právom, zdôraznila. Budúca konferencia o AIDS sa uskutoční v júli 2012 vo Washingtone.

Na podujatí v rakúskej metropole si vyše 19.000 delegátov vypočulo sľubné správy o géle s preukázateľným účinkom proti infikovaniu vírusom HIV. Privítali tiež oznámenie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), že liečbu vlani podstupovalo rekordných 5,2 milióna ľudí s AIDS v porovnaní so štyrmi miliónmi v roku 2008. Konferenciu však zatienili problémy s doplnením významného Svetového fondu pre boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii. Darcovia rozhodnú o financovaní na budúce tri roky na stretnutí v októbri, no objavili sa obavy, že prísľuby nedosiahnu žiadaných 20 miliárd dolárov. Hoci niektorí protestujúci pri príležitosti konferencie priamo kritizovali USA, nedávna správa OSN ukázala, že Spojené štáty boli v roku 2009 najväčším darcom pomoci na boj proti AIDS: z financií poskytnutých vládami poskytli vyše 58 percent.

Predseda konferencie Julio Montaner z Medzinárodnej spoločnosti pre AIDS v záverečnom vystúpení poďakoval Obamovi za úsilie v oblasti ľudských práv a vyhlásil, že "USA majú moc doslova zmeniť smerovanie tejto epidémie". Laureát Nobelovej ceny mieru Desmond Tutu zdôraznil, že prevencia, liečba a starostlivosť o ľudí nakazených vírusom HIV sú ľudskoprávnou prioritou. "Upierať niekomu liečbu je upierať mu samotný život," vyhlásil vo videoposolstve.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: