S dobudovaním nemocnice Rázsochy vláda v programovom vyhlásení nepočíta

Dobudovanie rozostavanej bratislavskej nemocnice Rázsochy sa do programového vyhlásenia vlády nakoniec nedostane. TASR to dnes potvrdili dva od seba nezávislé zdroje. S podporou dostavby nemocnice pritom počítala pracovná verzia programového vyhlásenia, ktorá unikla do médií. "V záujme zvyšovania kvality zdravotníckeho vzdelávania vláda podporí vybudovanie moderného areálu univerzitnej nemocnice a Lekárskej fakulty v Bratislave na Rázsochách," uvádzalo sa v pracovnom materiáli. Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) 21. júla vyjadril vieru, že prevládnu odborné argumenty a vláda SR odobrí dostavbu rozostavanej bratislavskej nemocnice Rázsochy. "Je potrebné vybudovať na Slovensku moderné univerzitné centrum," konštatoval s tým, že ako najvhodnejšie sa javí práve dostavanie Rázsoch. Ozrejmil, že na dobudovanie sa pozerá z čisto odborného pohľadu, pričom pripomenul, že Lekárska fakulta Univerzity Komenského nemá funkčné priestory na výučbu.

Otázku dostavania Rázsoch otvoril bývalý kabinet Roberta Fica. Ten zrušil uznesenie predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu z roku 2003, ktoré hovorilo o zastavení výstavby nemocnice a odpredaji investície. Na stavbe sa dovtedy preinvestovalo 33,2 milióna eur. Kabinet vtedy súčasne rozhodol, že nehnuteľnosť odpredá, "a to komukoľvek, kto sa nájde", povedal vtedajší minister zdravotníctva Rudolf Zajac. Na dostavbu Rázsoch ako nemocničného zariadenia bolo vtedy potrebných takmer 159,3 milióna eur. Ficova vláda rozhodla, že dostavba by sa mala realizovať cez PPP projekt. Bližšie informácie o financovaní má poskytnúť štúdia uskutočniteľnosti, ktorá by sa mala vypracovať do konca roka 2011. S jej závermi by sa mal kabinet podľa rozhodnutia bývalej garnitúry oboznámiť najneskôr do konca februára 2012, kedy by sa o realizácii projektu aj rozhodovalo. Pri dodržaní tohto harmonogramu sa dostavba nemocnice predpokladala najskôr v roku 2017.

Audit, ktorý dala vypracovať bratislavská univerzitná nemocnica, ukázal, že dostavba nemocnice si vrátane jej vybavenia vyžiada asi 480 miliónov eur bez DPH. To dlhodobo kritizovala vtedy opozičná SDKÚ-DS, podľa ktorej by sa za tieto prostriedky mohlo postaviť osem nemocníc v každom regióne Slovenska. Ako 21. júla poznamenal Uhliarik, SDKÚ-DS mala iný odborný názor, ale stále spolu debatujú a nevidí v tejto otázke nejaké zásadné rozpory. "Verím tomu, že sa dohodneme." Podľa informácii TASR by z programového vyhlásenia, ktorým sa bude na stredajšom (28.7.) rokovaní zaoberať kabinet, mal vypadnúť aj záväzok zvýšenia sadzby poistného na päť percent. Rovnaký osud má postihnúť aj zámer posilniť prevenciu a motiváciu k nej, vrátane podpory a financovania existujúcich celonárodných programov, ako sú Národný program prevencie ochorení srdca a ciev.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: