Základ pitného režimu by mali tvoriť nízko mineralizované vody

Prírodné minerálne vody vhodne dopĺňajú denný pitný režim. Odborníci však upozorňujú, že je vhodné striedať rôzne typy minerálnych vôd. Základ pitného režimu by mali tvoriť nízko mineralizované vody. Na etikete si treba vždy prečítať množstvo celkových rozpustených látok (RL) vo vode.

"Vody s obsahom RL nad 500 mg/l by sa nemali konzumovať trvalo a vo väčších množstvách. Chronicky chorí ľudia by sa pri dlhodobom pití vysoko mineralizovaných vôd mali poradiť s lekárom," upozorňujú odborníci z Úradu verejného zdravotníctva SR. K optimálnemu vstrebávaniu horčíka dochádza pri pomere vápnika a horčíka 2:1. Vždy je preto vhodné prečítať si etiketu na obale prírodnej minerálnej vody, kde je uvedený obsah minerálnych látok vo vode. Pri pitnom režime dojčiat a pri príprave stravy pre ne, nie sú vhodné vody s vysokou mineralizáciou a vody s vyšším obsahom sodíka. Voda s obsahom fluoridov nad 1,5 mg/l nie je vhodná na pravidelnú konzumáciu pre dojčatá a deti do siedmich rokov. Deti vo veku jedného roka potrebujú približne jeden až jeden a pol litra tekutín denne, ktoré dokážu získať čiastočne zo stravy a čiastočne ich musíme zabezpečiť pitím.

Deti od desiateho roku života a rovnako ako aj dospelí potrebujú príjem asi dva až dva a pol litra tekutín denne. Počas horúcich dní alebo pri väčšom telesnom zaťažení môže byť príjem tekutín až dvojnásobne vyšší. Už dvojpercentná strata vody z organizmu znižuje telesnú a duševnú výkonnosť. Viac ako 20-percentný deficit vody v tele vedie k zlyhaniu obličiek a krvného obehu. Potreba tekutín je veľmi individuálna a závisí od vonkajších a vnútorných faktorov, ako je napríklad telesná hmotnosť, vek a pohlavie, zloženie a množstvo stravy, telesná aktivita, teploty vzduchu alebo zdravotný stav. Je potrebné piť v priebehu celého dňa tak, aby sa do organizmu dostávali tekutiny priebežne a v dostatočnom množstve. Pravidelným prísunom tekutín sa zabráni pocitu smädu, ktorý je už počiatočným príznakom dehydratácie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: