RÚVZ zakázal prevádzku v Kotve, mesto situáciu rieši

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici vydal zákaz prevádzky v zariadení pre ubytovanie občanov v hmotnej a sociálnej núdzi Kotva v Banskej Bystrici. TASR o tom informovala hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová. Hygienici sa tak rozhodli pre rozsiahlu poruchu kanalizačného systému, kedy odpadová voda aj s obsahom fekálií vyteká a hromadí sa v priestoroch zariadení pre osobnú hygienu, v práčovni, ako aj v priestoroch na prípravu stravy. "Zákaz prevádzky bude platiť dovtedy, kým nedôjde k náprave. V zariadení je aktuálne 134 ľudí, z toho až 83 maloletých detí, čo je z epidemiologického hľadiska vysoko riziková skupina populácie," uviedla vedúca odboru hygieny detí a mládeže banskobystrického RÚVZ Katarína Slotová.

V súvislosti s havarijnou situáciou a nevhodnými podmienkami na osobnú hygienu hrozí riziko vzniku a prenosu infekčných ochorení. Ide najmä o črevné nákazy. "Pôvodcovia týchto nákaz sa dostávajú do organizmu ústnou dutinou napr. pri nedostatočne umytých rukách, potravinách alebo predmetoch, ktoré najmä deti dávajú do úst, a opúšťajú ho stolicou alebo močom. Sú to ochorenia bakteriálnej alebo vírusovej etiológie," dodala Slotová. Kotva je vo vlastníctve Bytového podniku mesta Banská Bystrica, mesto ju prevádzkuje od 1. apríla. Kanalizácia v areáli tohto zariadenia je už dlhšie v havarijnom stave. Na utorkovom (27.7.) mimoriadnom zastupiteľstve schválili banskobystrickí poslanci vybudovanie novej kanalizačnej prípojky v Kotve. Schválili tiež objem finančných prostriedkov, ktorý sa na prípojku použije. Prípojka mala byť podľa plánov hotová do októbra, pre vyhrotenú situáciu to možno bude aj skôr, povedala vedúca odboru sociálnych vecí Mestského úradu v Banskej Bystrici Mária Filipová.
Ako dodala, k obyvateľom Kotvy, ktorí nemajú kam ísť, prijali opatrenia. "Nie je to také jednoduché, riešime to. Ľudia pôjdu bývať napríklad k príbuzným."

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: