R. Raši: Nepopulárnosť Zajacovej reformy nie je v zlej komunikácii, ohrozovala ľudí

Nepopulárnosť reformy bývalého šéfa rezortu zdravotníctva druhej Dzurindovej vlády Rudolfa Zajaca nespočíva podľa exministra Richarda Rašiho (poslanec za Smer-SD) v tom, že by bola zle odkomunikovaná. "Považujem Zajacovu reformu za zlú, aj myšlienka bola zlá a ohrozovala zdravotnú starostlivosť pre tých ľudí, ktorí na to nemali," uviedol pre TASR v reakcii na slová svojho nasledovníka Ivana Uhliarika (KDH). Ten dnes konštatoval, že nepopulárnosť reformy spôsobilo jej zlé odkomunikovanie odbornej a laickej verejnosti, čo využíval kabinet Roberta Fica. Na margo plánovaného stransparentnenia rozhodovania kategorizačnej komisie uverejňovaním jej hlasovania na internete podotkol, že za jeho éry sa zaviedlo referencovanie cien liekov, čo celá Európa považovala za progresívny prvok. Tvrdí, že odkedy sa s týmto procesom začalo, neobjavili sa žiadne pochybnosti a problémy súvisiace s prácou komisie. "Robili sme to transparentne a úplne v poriadku."

V súvislosti s avizovaným zavedením preskripcie liekov na základe účinnej látky Raši poznamenal, že ak má tento krok zabrániť lobingu farmaceutických spoločností medzi lekármi, nie je jasné, ako sa zabráni tomu, že sa presunie na úroveň lekárnikov a dodávateľov liekov. Upozornil tiež, že lekárnici na rozdiel od všeobecných lekárov nepoznajú alergie daného pacienta na rôzne látky, ktoré sa môžu nachádzať medzi prídavnými látkami v lieku. Pýta sa preto, kto bude niesť zodpovednosť za prípadnú alergickú reakciu. Exminister zdravotníctva súhlasí s tým, že sprísnenie podmienok vzniku nových lekární je potrebné, nechápe však, aká je potom filozofia tejto vlády. Pokračoval, že Rudolf Zajac presadzoval, aby bola lekáreň na každom rohu a aby medzi sebou bojovali. Všetko mal vyriešiť voľný trh, doplnil. Podotkol, že v súčasnosti sa na jednej strane hovorí o liberalizácii trhu a obnovení možnosti tvoriť zisk pre zdravotné poisťovne a na druhej strane sa idú pripravovať obmedzenia pre lekárne. "Aká je ich filozofia?" pýta sa.

Plánová transformácia nemocníc na akciové spoločnosti môže podľa Rašiho v prípade jej okamžitého spustenia viesť aj k zániku niektorých zariadení v prípade, že nemajú vyrovnané hospodárenie. V súvislosti so zavedením centrálneho nákupu liekov a pomôcok v zdravotníckych zariadeniach podotkol, že tento princíp zaviedol predchádzajúci kabinet vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. "Pokračujú v tom, čo sme začali my." Pokračovanie v začatom Raši vidí aj v zavádzaní platby za diagnózu, keďže v októbri by mal byť zavedený katalóg výkonov pripravený za jeho pôsobenia, ktorý je predpokladom na zavedenie tohto kroku. Myslí si pritom, že tento systém sa nepodarí aplikovať na všetky diagnózy, pretože to by sa museli reálne oceniť výkony, čo by si vyžiadalo výrazný nárast potrebných finančných prostriedkov. Podotkol, že súčasné platby napríklad za hospitalizácie nepokrývajú reálne náklady a preto sú nemocnice v strate.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: