Dvom pacientkam s rakovinou úspešne transplantovali priedušnicu novým postupom

Dvom pacientkam s rakovinou úspešne transplantovali priedušnicu novým postupom
Zdroj: bigstockphoto.com

Dvom pacientkam s rakovinou úspešne transplantovali priedušnicu. Chirurgovia pritom použili nový postup, ktorý využíva kmeňové bunky na regeneráciu tkaniva darovaného orgánu. Informovali o tom dnes lekári z nemocnice vo Florencii. Operácie 31-ročnej Češky, matky šesťmesačného dieťaťa, a 19-ročnej ženy z Británie prebehli 3. a 13 júla. Stav oboch pacientok je dobrý a už ich prepustili do domáceho ošetrenia. Britka začala rozprávať v priebehu troch až štyroch dní po zákroku, napísala agentúra AP. "Ide o jedinečné riešenie problému, na ktorý zatiaľ žiadne neexistovalo, ak nerátame smrť pacienta," uviedol doktor Walter Giovannini, riaditeľ florentskej nemocnice AOU Careggi.

V ostatných rokoch sa podarilo dosiahnuť výrazné pokroky pri transplantáciách priedušnice. Predchádzajúce operácie sa však väčšinou sústreďovali na pacientov s tracheou poškodenou v dôsledku úrazu. Rakovina priedušnice je zriedkavým a ťažko liečiteľným ochorením. Nereaguje na chemoterapiu ani na rádioterapiu a pozitívne výsledky nepriniesli ani pokusy o transplantáciu náhradných mechanických zariadení. Nová procedúra kombinuje chirurgický zákrok s biotechnologickým výskumom využitia kmeňových buniek. Priedušnicu získanú od darcu lekári najskôr zbavili všetkých pôvodných buniek, až z nej zostala len trubica bez akéhokoľvek organického materiálu.

Tesne pred transplantáciou do nej vstrekli kmeňové bunky, ktoré by v priebehu dvoch až troch mesiacov mali zabezpečiť jej úplnú regeneráciu. Prakticky tak vznikne nový orgán bez cudzích organických látok, čo eliminuje riziko jeho odmietnutia organizmom príjemcu. Transplantácie vykonal chirurgický tím pod vedením doktora Paola Macchiariniho. Podľa jeho slov sa rovnaký postup možno v budúcnosti aplikuje aj na ďalšie orgány a pri operáciách hrtanu a pľúc.

Na snímke poskytnutej nemocnicou AOU Careggi  vo Florencii 30. júla 2010 člen chirurgického tímu pripravuje priedušnicu na inovatívny  transplantačný zákrok pacientke s rakovinou s využitím kmeňových buniek.

Na snímkach poskytnutých nemocnicou AOU Careggi vo Florencii 30. júla 2010 člen chirurgického tímu pripravuje priedušnicu na inovatívny transplantačný zákrok pacientke s rakovinou s využitím kmeňových buniek.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: