Británia: Do obchodov sa údajne dostalo mlieko od teľaťa klonovanej kravy

Britskí inšpektori vyšetrujú tvrdenia anonymného farmára, ktorý údajne dodáva na trh mlieko od teľaťa klonovanej kravy. Informovalo o tom dnes internetové vydanie denníka Daily Telegraph. Farmár tvrdí, že do dennej produkcie mlieka zo svojho hospodárstva zaraďuje aj mlieko od dojnice z potomstva klonovanej kravy. Nepoužíva pritom nijaké označenie, ktoré by ho odlíšilo od bežného mlieka. Odhalenie pôvodne priniesli noviny International Herald Tribune. Britský chovateľ chcel zostať v anonymite: obával sa totiž, že zákazníci prestanú kupovať jeho mlieko.

Prípadom sa už začala zaoberať britská Agentúra pre potravinárske štandardy (FSA). Podľa jej vyjadrenia je predaj mlieka z klonovaných kráv alebo z ich potomstva nelegálny. V súčasnosti však neexistujú dôkazy o zdravotnej škodlivosti produktov získaných zo zdravých klonovaných kráv. Podobný prípad sa v Británii vyskytol v roku 2007, keď v krajine identifikovali osem kráv z potomstva klonovaných jedincov. Kravy začali svoj život v USA ako embryá vytvorené z vajíčok klonovaných kráv a spermií normálnych býkov. Zmrazené embryá previezli do Británie, kde ich implantovali do hostiteľských kráv. Takéto teľatá neskôr produkujú väčšie množstvá mlieka ako bežné dojnice.
Podľa európskej legislatívy musia potraviny získané od klonovaných zvierat pred uvedením prejsť testami bezpečnosti. Európsky parlament nedávno podporili zákaz predaja mäsa a mliečnych produktov od klonovaných kráv a ich teliat, príslušná legislatíva má byť pripravená v septembri.

Zdroj: Daily Telegraph

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: