Vďaka službe Promile INFO môže byť aj cesta z letných festivalov bezpečná

Vďaka službe Promile INFO môže byť aj cesta z letných festivalov bezpečná. Tá totiž pomáha užívateľom určiť, kedy alkohol v krvi klesne na nulu a oni tak môžu opäť šoférovať. Počas prvej polovice leta zavítal stánok Promile tímu na päť hudobných open-air festivalov na Slovensku. Vodiči sa v ňom navyše mohli nechať otestovať na profesionálnom alkohol testeri. Služba Promile INFO je založená na SMS aplikácii, ktorá majiteľovi mobilného telefónu umožňuje získať informáciu o tom, koľko alkoholu má aktuálne v krvi a približne kedy bude zostatok alkoholu v krvi nulový. Pre získanie správnych informácií je potrebné odoslať údaje o pohlaví, veku, váhe, počte vypitých nápojov, ich druhu a čase konzumácie.

Podľa Barbory Kuchárovej z občianskeho združenia (OZ) Prima, ktoré službu poskytuje, sú ohlasy verejnosti veľmi pozitívne. "Dostali sme veľa ďakovných mailov od vodičov, ktorých sme presvedčili, aby ešte nešoférovali a počkali, kým alkohol v ich krvi úplne vyprchá," uviedla Kuchárová. Cieľom Promile tímov na festivaloch je aktívna prezentácia služby. "V posledný deň festivalov sme hlavne na parkoviskách, odkiaľ návštevníci odchádzajú autami. Častokrát ich výsledky dychovej skúšky prekvapia a rozhodnú sa počkať s odchodom. Služba im následne jednoducho povie, kedy si môžu bezpečne sadnúť za volant," skonštatovala Kuchárová.

Okrem toho návštevníkom festivalov ľudia z OZ Prima rozdávajú kartičky s návodom, ako túto službu využívať, aby nešoférovali pod vplyvom alkoholu ani v budúcnosti. OZ Prima, ktoré vzniklo v roku 1998, je mimovládna nezisková organizácia združujúca mladých profesionálov a dobrovoľníkov, ktorej cieľom je prispieť k riešeniu drogovej problematiky a to s dôrazom na realizáciu projektov v oblasti Harm Reduction (redukcia poškodení spôsobených užívaním drog). Zároveň ide o nadviazanie kontaktu so závislými a ich motiváciu pre neskoršie liečenie smerujúce k abstinencii.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: