Upozorňuje na nebezpečné výrobky, ktoré môžu byť na trhu v SR

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje občanov na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do rýchleho výstražného systému pre nepotravinárske výrobky (RAPEX) kontrolné orgány v Nemecku a v Estónsku. Ide o zelenú plastovú tašku s držadlom, viacfarebne potlačenú. Vo vnútri sa nachádza priesvitné plastové vrecúško. Jej názov je Elruha Export Quality Heena - Henna farba. Vyrobená bola v Indii. Vo výroku bola zistená prítomnosť nepovoleného počtu mikroorganizmov.

Elruha Export Quality Heena - Henna farba. Vyrobená bola v Indii.

Druhým výrobkom je Bath gel - sprchový gél zabalený do 45 ml PVC obalu v tvare papagája značky Soapland. Vyrobený bol v Číne. Zistená v ňom bola prítomnosť patogénneho mikroorganizmu Burkholderia cepacia, ktorý môže spôsobiť zníženie imunitnej obranyschopnosti najmä u rizikových skupín obyvateľstva - novorodenci, starí ľudia a gravidné ženy. Vážne riziko infekcie predstavuje pre ľudí s cystickou fibrózou a chronickou granulomatózou.

Bath gel - sprchový gél zabalený do 45 ml PVC obalu v tvare papagája značky Soapland. Vyrobený bol v Číne.

Ďalším výrobkom nahláseným do RAPEXu je zubná pasta AloeICEgel značky Zuccari, pôvodom z Talianska v 100 ml balení. Tento kozmetický tovar má v zozname zložiek uvedenú látku vitamín K, čo je v rozpore so Zoznamom látok, ktoré nesmú byť zložkami kozmetických výrobkov. Spomínaná látka môže spôsobiť kožné alergie. Podľa ÚVZ SR je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúča, aby ich nekupovali, a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali. TASR informovala hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková.

AloeICEgel značky Zuccari, pôvodom z Talianska v 100 ml balení.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: