korona.zzz.sk

Antigénové a PCR testy v tvojom okolí

Rezervuj si termín testovania

Dámam sa páčia páni v červenom

Nový výskum preukázal, že červené oblečenie alebo zarámovanie obrazu do červenej či podobnej farby samé osebe postačujú, aby sa muž javil ženám príťažlivejší a sexuálne žiaducejší. V časopise Journal of Experimental Psychology: General to oznámil sedemčlenný medzinárodný tím Andrewa Elliota z Rochesterskej univerzity (štát New York, USA). Popri Američanoch v ňom boli vedci z Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie a Číny. Členovia tímu súhlasia s doterajším vysvetlením spomenutej "mágie" červenej farby, ktoré spočíva v jej spájaní s podvedomým dojmom, že predmetní muži majú väčšiu moc. "Zistili sme, že ženy priraďujú k mužom v červenom vyššie postavenie a vyššiu pravdepodobnosť, že jednak zarobia veľa peňazí, jednak budú ďalej stúpať po spoločenskom rebríčku. Práve tento úsudok o vyššom postavení vedie k príťažlivosti," povedal Andrew Elliot.

Spájanie červenej s postavením má nepochybne kultúrny základ – napokon prakticky na celom svete je táto farba tradičný atribút bohatých a mocných ľudí. Vedci pripomenuli, že biznismeni dodnes často nosia červené viazanky na znak dôveryhodnosti a pri príchode významných hostí sa rozprestierajú červené koberce. Na druhej strane rovnako nepochybne súvisí aj s biologickými vlastnosťami človeka, ktoré sa zrodili hlboko v našej primátnej minulosti, ako to dodnes ukazujú červené plochy na hrudiach alfa samcov mandrilov a niektorých paviánov. Samice týchto primátov sa prednostne pária s alfa samcami. Andrew Elliot s kolegami k tomu dodali, že ak sa mužom často vyčíta, že sú v sexe ako zvieratá, v istej miere to očividne platí aj pre ženy.

Vedci analyzovali reakcie 288 študentiek a 25 študentov, ktorí v rámci siedmich odlišných pokusov odpovedali na otázky o fotografiách mužov v rôzne digitálne zafarbenom oblečení alebo rôznofarebne orámovaných. Podstata otázok sa krútila okolo sexuálnej príťažlivosti a postavenia zobrazených mužov, no išlo aj o iné vlastnosti, týkajúce sa povahy. Atraktívnosť červenej spájali účastníci pokusov výlučne s postavením a sexom, pre ostatné vlastnosti to neplatilo. V USA, Veľkej Británii, Nemecku i Číne, odkiaľ boli účastníci, sa muži všade javili príťažlivejší vďaka červenej. No iba v očiach študentiek. Tieto nové poznatky dopĺňajú predchádzajúce výskumy Andrewa Elliota s kolegami, ktorý už preukázal, že mužov viac priťahujú ženy v červenom, hoci to závisí od kontextu, ako aj to, že zazretie červenej farby znižuje výkonnosť v IQ testoch a pri športových súťažiach.

Zdroj: Komuniké University of Rochester z 2.8.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: