Peľu v ovzduší opäť ubudlo

Mierne ochladenie a zvýšená zrážková činnosť priniesli opätovný pokles hladín peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Podľa údajov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS) pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, Bratislave, Nitre, Košiciach Trnave a Žiline, na celom území stále dominoval peľ pŕhľavy.

"Okrem toho sa v ovzduší vyskytujú alergologicky významné koncentrácie peľu skorocelu, mrlíkov i ďalších bylín najmä z čeľade astrovitých a mrkvovitých. Mierne sa v tomto období zvýšili koncentrácie peľu paliny a ambrózie v ovzduší. Vo veľmi vysokých hladinách, vyšších ako pred týždňom, sa v ovzduší vyskytujú póry húb (plesní) Cladospórium, Alternária, Stemphylium a Epicoccum," informovala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová. V nasledujúcich dňoch začne v ovzduší postupne na celom území Slovenska dominovať pomerne agresívny peľ paliny a ambrózie. Pacienti alergickí na peľ paliny môžu reagovať aj na koreňovú zeleninu – zeler, petržlen a mrkvu, ako aj na koreniny – aníz, majorán, tymian, fenikel, koriander, rascu, kôpor a papriku. Pri precitlivenosti na peľ ambrózie môžu spôsobovať ťažkosti banány, melóny a iné tekvicové plody. Niekedy stačí iba manipulácia s potravinami, napríklad šúpanie zemiakov i jabĺk, upozornila Janka Lefférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.

Dodala, že pri takejto skríženej reakcii nevznikajú len tráviace ťažkosti, ale aj svrbenie a pálenie slizníc, typické prejavy polinózy - sezónna alergická nádcha a takzvaná senná nádcha. Tiež kožné prejavy akými sú žihľavka a opuch. Keďže polinóza je celkové ochorenie organizmu, prejavuje sa u pacientov zvýšená únava, celková podráždenosť, zhoršená je schopnosť koncentrácie a učenia sa i kvalita spánku. Tiež fyzická a psychická ochabnutosť a zvýšené teploty. Počas peľovej sezóny sú polinotici vnímavejší na vírusové a bakteriálne infekcie dýchacích ciest.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: