Zdravotníctvo je podľa ministra Uhliarika nad rámec politickej príslušnosti

Bez ohľadu na to, aká absolútna hodnota pôjde do platby štátu za poistencov štátu, cieľom vlády je zvyšovať zdravotný stav obyvateľstva, spokojnosť so zdravotnou starostlivosťou a finančnú ochranu pacientov. V rozprave k programovému vyhláseniu vlády to dnes na pôde parlamentu vyhlásil minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Zdôraznil, že zdravotníctvo ide nad rámec politických príslušností, keďže sa týka všetkých bez ohľadu na stranícku príslušnosť. "Nie je pravé ani ľavé, ani liberálne, ani konzervatívne, ale je lepšie, alebo horšie," poznamenal s tým, že z pohľadu občanov je potrebné jeho kvalitu zvyšovať.

Uhliarik vo svojom vystúpení reagoval aj na poznámky svojich predrečníkov týkajúcich sa výmenných lístkov, horného limitu za platby za lieky či transformácie nemocníc. Výmenné lístky nemajú podľa ministra v súčasnej podobe žiaden zmysel a pacienti s lekármi ich vnímajú ako šikanu či zbytočnú administratívu. "Namiesto toho, aby sa zredukoval počet návštev u lekárov, pacientov v ambulanciách len pribudlo. Počet vyšetrení sa neznížil. Z pacientov sme spravili poštárov s lístočkami," zdôvodnil Uhliarik. Dodal, že na to, aby sa z nich stal efektívny nástroj, musia sa prehodnotiť kompetencie všeobecných lekárov. "Horný limit za platby za lieky je ochrana pacientov pred finančnými dopadmi doplatkov súčasnosti," zdôraznil šéf rezortu zdravotníctva. Doplatkami sú podľa neho v súčasnosti najviac ohrození chronicky chorí pacienti, starí ľudia a sociálne slabí. "Práve týmto ľuďom je určený limit spoluúčasti. Ak ho pacient prekročí, ten zvyšok mu zaplatí poisťovňa," uviedol.

Za nevyhnutné považuje Uhliarik aj definovať, na aké zdravotné úkony má pacient v rámci povinného poistenia nárok. "Ak chceme zvýšiť orientáciu a bezpečnosť pacientov v systéme, musíme im oznámiť, na čo všetko sa ich povinné zdravotné poistenie vzťahuje," vysvetlil. Zároveň odmietol, že by to malo znamenať obmedzenie zdravotnej starostlivosti. "Znamená to definovanie pripoistenia, čo bolo aj v programovom vyhlásení v roku 2006," poznamenal. Uhliarik sa tiež v pléne pokúsil obhájiť aj plánovanú transformáciu nemocníc. "Má za cieľ zlepšiť kvalitu, efektivitu a spokojnosť," vyhlásil s tým, že transformácia neznamená zmenu vlastníka, ale len zmenu právnej formy.

"Sú tieto kroky dobré pre pravicu alebo ľavicu? Sú dobré pre konzervatívnu alebo liberálnu stranu tohto parlamentu?" obrátil sa v závere svojho vystúpenia na svojich kritikov. Dodal, že podľa neho sú predovšetkým dobré pre pacienta, lekárov a zdravotníkov. "Či sú kroky dobré, alebo zlé zhodnotí pacient a zdravotník," reagoval exminister zdravotníctva a súčasne poslanec Smeru-SD Richard Raši, ktorý je presvedčený, že pôvodný, ešte nepripomienkovaný návrh vládneho programu bol "výrazne lepší pre pacienta a zdravotníka" ako ten, o ktorom dnes rokuje parlament. "Tento je proti pacientom a zdravotníkom," vyhlásil.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: