Minulý rok zomrelo na rakovinu hrubého čreva takmer tísic Slovákov

Rakovina hrubého čreva a konečníka patrí medzi zhubné nádory, ktorých výskyt sa neustále zvyšuje. Za posledných tridsať rokov sa u nás zdvojnásobil. V minulom roku si rakovina hrubého čreva vyžiadala život 951 Slovákov, zhubnému nádoru konečníka podľahlo 503 Slovákov. Vznik rakoviny orgánov tráviaceho ústrojenstva súvisí so životným štýlom. Prispieva tomu nesprávne stravovanie, fajčenie a chronický alkoholizmus. Len v roku 2000 na Slovensku na rakovinu hrubého čreva a konečníka ochorelo 2888 osôb, z toho 1668 mužov a 1220 žien.

K vzniku ochorenia prispieva nadmerná konzumácia živočíšnych tukov, bielkovín, soli a alkoholu. Pacienti, ktorí na toto ochorenie trpia, často nemajú dostatok vlákniny v podobe obilnín, zeleniny a ovocia, chýbajú im aj minerálne látky. Najčastejšie postihuje ľudí medzi 40. a 65. rokom života, takmer rovnako často mužov a ženy. Úmrtnosť na tento druh rakoviny je vysoká, ľudia často podceňujú prvotné príznaky a na liečbu nastupujú neskoro. Varovnými príznakmi je krvácanie z konečníka, prímes hlienov v stolici, zmeny vo vyprázdňovaní, striedanie zápchy a hnačiek, časté nutkanie na stolicu, bolesť pri vyprázdňovaní, či strata telesnej hmotnosti a celková slabosť.

Nárok na bezplatné otestovanie stolice na okultné krvácanie, ktorá môže upozorňovať na vznik rakoviny, majú všetci ľudia starší ako 50 rokov. O test treba požiadať svojho všeobecného lekára. Ide o veľmi jednoduché a prístupné vyšetrenie malej vzorky stolice. Preventívne by sa mal opakovať raz za rok. Lekári v prípade pozitívneho testu odporúčajú podstúpiť kolonoskopiu, kde počas vyšetrenia môžu odstrániť aj podozrivý polyp, z ktorého by sa neskôr mohol vyvinúť karcinóm.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: