Mladí hemofilici vytvorili olejomaľbu Kráľovský rod

Mladí hemofilici vytvorili olejomaľbu Kráľovský rod
Zdroj: bigstockphoto.com

Pomyselný kráľovský rodostrom v podobe veľkorozmernej olejomaľby dnes dokončili mladí hemofilici z celého Slovenska počas pobytu v rehabilitačnom tábore, ktorý od 1. do 14. augusta prebieha v Turčianskych Tepliciach. Zúčastňuje sa na ňom 35 detí vo veku od šesť do 18 rokov. Výtvarné dielo vzniklo pod dohľadom profesionálnej výtvarníčky Dariny Dobrovodskej-Berkovej. Tá najskôr na plátno rozmerov 3,5 x 1,5 metra namaľovala ústredný motív, anglickú kráľovnú Viktóriu (1837 – 1901), ktorá je najznámejšou prenášačkou tejto ojedinelej a dedičnej choroby zrážanlivosti krvi. Choroba zvyčajne postihuje iba mužskú časť populácie, ženy sú prenášačkami na svoje deti. Aj dcéry potom chorobu prenášajú ďalej. Projekt, ktorý podporila spoločnosť Bayer Slovensko, vychádza z fiktívnej predstavy, že všetci ľudia postihnutí hemofíliou sú potomkovia kráľovnej Viktórie. Teda sú z kráľovskej krvi.

Deti dotvárali obraz, znázorňovali seba samých ako princezné a princov. Spoločne tak spojili svoje príbehy do jedného rodokmeňa, na vrchole ktorého je kráľovná Viktória. Tento unikátny obraz bude neskôr slúžiť na výstavné účely a podujatia, súčasťou ktorých bude podpora informovanosti o hemofílii a úskaliach pacientov postihnutých touto chorobou. Pretože, ako povedal študent medicíny Martin Sedmina, jeden z účastníkov a zároveň hemofilik, verejnosť o tejto chorobe veľa nevie, lebo je zriedkavá. Často sa stáva, že takéto deti v školských kolektívoch nie sú tolerované, nakoľko sa nemôžu napríklad zúčastňovať na všetkých športových aktivitách, musia sa chrániť pred zranením. Ale pri dodržiavaní určitých pravidiel môžu prežiť plnohodnotný život. A k tomu slúžia aj takéto rehabilitačné tábory, kde si deti vymieňajú skúsenosti, naučia sa neškodným pohybovým aktivitám, rôznym cvikom, ale aj aplikovať lieky, konštatoval Sedmina.

Uviedol tiež, že homofília je liečiteľná, ale nevyliečiteľná. Hemofilik sa po celý život musí podrobovať terapii, ktorej cieľom je do tela dostať chýbajúce látky zodpovedné za správnu zrážanlivosť krvi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: