Pandémia prasacej chrípky sa skončila

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes oznámila, že celosvetová pandémia takzvanej prasacej chrípky, vyhlásená pred vyše rokom, sa skončila. Vírus H1N1 chrípky typu A sa však bude v najbližších rokoch naďalej šíriť ako vírusy sezónnej chrípky.

"Presúvame sa do postpandemickej fázy," povedala generálna riaditeľka WHO Margaret Chanová novinárom. Zdôraznila, že vakcíny proti prasacej chrípke, ktorými sa zásobili jednotlivé krajiny, sú stále účinné a mali by byť použité na ochranu rizikových skupín. Zníženie stupňa globálnej pandemickej pohotovosti prišlo po odporúčaniach nezávislej komisie expertov, ktorá na trojhodinovej telekonferencii preskúmala epidemiologické údaje o súčasných prípadoch, prevažne z južnej pologule, kde je v súčasnosti zima.

WHO minulý týždeň informovala, že počet potvrdených úmrtí na prasaciu chrípku od začiatku jej šírenia v apríli 2009 dosiahol celosvetovo najmenej 18.449, pričom postihol vyše 200 krajín a teritórií. Skutočný počet obetí, zrejme oveľa vyšší, bude podľa organizácie známy najskôr rok po skončení pandémie. WHO v júni 2009 oznámila, že šírenie nákaz novým vírusom prasacej chrípky (vírus H1N1 chrípky typu A), ktorý sa po objavení v USA a Mexiku za šesť týždňov rozšíril po celom svete, je prvou celosvetovou pandémiou za vyše 40 rokov. Za postup v prípade pandémie, ktorá sa vo väčšine krajín ukázala byť miernejšia než sa očakávalo, bola medzinárodná organizácia systému OSN terčom značnej kritiky. WHO však kategoricky odmietla tvrdenia, že konala pod vplyvom farmaceutických spoločností.

Rozhodnutie WHO o tom, či ochorenie dosiahlo pandemické rozmery alebo nie, je dôležité pre zdravotnícke systémy jednotlivých krajín a ovplyvňuje plány vlád na vytváranie zásob a distribúciu vakcín. Sezónna chrípka zabíja ročne odhadovaných 500.000 ľudí, vyplýva z údajov WHO. Pri pandémiách v rokoch 1957 a 1968 prišli o život približne dva milióny a milión ľudí.

Zdroj: Reuters, AP

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: