„Adresované“ lieky pre mozog

„Adresované“ lieky pre mozog
Zdroj: bigstockphoto.com

Kombinácia ultrazvuku a magnetického poľa dostáva liečivé látky k dosiaľ neprístupným alebo ťažko prístupným miestam v mozgu. Umožní to nové spôsoby liečby tumorov s menším počtom vedľajších dôsledkov.

V časopise Proceedings of the National Academy of Sciences to oznámil jedenásťčlenný tím, ktorý viedol Wej Kchuo-čchen z Univerzity Čchang-kun a nemocnice pri nej v Tchao-jüane (Taiwan). Prvým autorom článku bol jeho kolega Liou Chao-li. Hematoencefalická čiže krvnomozgová bariéra bráni vstupu väčších molekúl z krvného riečišťa do mozgu. Hlavným účelom je ochrana centrálnej nervovej sústavy pred potenciálne toxickými látkami. Na druhej strane to však spôsobuje problém s aplikáciou diagnostických alebo liečebných látok, osobitne pri rakovinových ochoreniach mozgu. V minulosti sa v tejto súvislosti podarilo dočasne lokálne rozrušiť krvnomozgovú bariéru sústredeným nízkoenergetickým ultrazvukom. Lenže podávanie lieku je takto pasívne – závisí na voľnom šírení predmetnej látky cez bariéru.

Usmernenejšie podávanie vyplynulo z pokusov s magnetickými nanočasticami ako nosičmi liečivých látok. Tie možno silným magnetom zvonku priloženým k telu presunúť na potrebné miesto. Navyše sú kontrastné, takže sa dajú sledovať magnetickou rezonanciou. No aj ony majú nevýhody: málo sa zhlukujú a nedokážu prechádzať biologickými bariérami. Wej Kchuo-čchen a jeho kolegovia teraz obidve tieto metódy skombinovali. Magnetické nanočastice potiahnuté bežným protirakovinovým liekom dostali ultrazvukom a magnetom presne k mozgovým tumorom potkanov. Kombinácia zabezpečila nahromadenie podstatne väčšieho množstva nanočastíc na tumore, ako keď vedci použili ultrazvuk respektíve magnet osobitne. Potkany liečené kombináciou prežili o 66 percent dlhšie ako kontrolné. Vnútrožilovo podávané mozgové lieky v súčasnosti vyžadujú veľké dávky, aby sa dostali v potrebnom množstve na chorobou zasiahnuté miesta. Nová kombinovaná metóda ponúka možnosť zníženia týchto dávok a tým aj obmedzenia neželateľných vedľajších účinkov.

Zdroj: Proceedings of the National Academy of Sciences USA Early Edition z 9.8.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: