Množstvo peľu v ovzduší sa výrazne nezmenilo

Množstvo peľu v ovzduší sa v posledných dňoch na celom území Slovenska výraznejšie nezmenilo. Podľa údajov monitorovacích staníc Peľovej informačnej služby (PIS) pri Úrade verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v Bratislave, ako aj regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, Nitre, Košiciach, Trnave a Žiline vysoké koncentrácie najmä na strednom a východnom Slovensku dosahoval peľ pŕhľavy.

"Mierne sa zvýšili aj koncentrácie peľu paliny a ambrózie v ovzduší na celom Slovensku. Táto tendencia bude pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch. Koncentrácie peľu tráv v uplynulom týždni opätovne výraznejšie poklesli v regiónoch Banskej Bystrice a Žiliny. Okrem toho sa v ovzduší vyskytovali nižšie koncentrácie peľu skorocelu, mrlíkov a ďalších bylín najmä z čeľade astrovitých a mrkvovitých. Spóry húb – plesní, najmä Cladospórium a Alternária, sa vyskytovali na celom území vo vysokých až vo veľmi vysokých hladinách. Ich denné koncentrácie sa výraznejšie zvyšujú najmä po búrkach," uviedla Janka Lefférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku.

Zdôraznila, že peľová sezóna tráv z čeľade lipnicovitých končí, ale s peľom tráv v ovzduší sa budeme stretávať až do jesene. V nasledujúcich dňoch by mal dominovať alergologicky významný peľ paliny a ambrózie. Peľ tráv v alergologicky významných koncentráciách sa môže vyskytovať už len na horských lúkach a v hôľnych oblastiach stredného a severného Slovenska. Poklesnú aj denné koncentrácie peľu pŕhľavy. Koncentrácie spór húb (plesní) však budú najmä po búrkach a oteplení výraznejšie narastať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: