Holandsko: Počet prípadov eutanázie sa vlani zvýšil o 13 percent

Počet zaznamenaných prípadov eutanázie (asistovanej samovraždy) v Holandsku sa vlani zvýšil o 13 percent. Uviedla to dnes holandská vláda.

V krajine tým rozprúdila diskusiu o možnej "nemocnici eutanázie", ktorá pomôže ľuďom ukončiť ich životy, napísala agentúra Reuters. V roku 2009 bolo v krajine 2636 prípadov eutanázie alebo "milosrdnej vraždy", čo predstavovalo dve percentá všetkých úmrtí. Išlo prevažne o pacientov trpiacich rakovinou, ktorí tvorili viac ako 80 percent. Vyše 80 percent eutanázií sa uskutočnilo v dome pacienta. Lekárov obvinili zo zlej starostlivosti v deviatich prípadoch. Podľa zákona lekár musí zaistiť, že pacient požiadal o eutanáziu alebo asistovanú samovraždu dobrovoľne a vedome, že neznesiteľne trpí, je o veci plne informovaný a sám sa rozhodol, že neexistuje iná alternatíva. Pacienta musí vyšetriť aj druhý lekár a písomne vyhlásiť, že boli splnené všetky kritériá. O tom, či prípad spĺňa právne kritériá, rozhodnú potom regionálne komisie.

Lekári, ktorí dôsledne nesplnili zákonné kritéria, môžu ísť do väzenia na 12 rokov v prípade eutanázie a tri roky v prípade asistovanej samovraždy. Holandsko bolo prvou krajinou, ktorá povolila eutanáziu pre nevyliečiteľne chorých.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: