Kompaktný mikroskop pre terénnu medicínu

Kompaktný mikroskop pre terénnu medicínu
Zdroj: bigstockphoto.com

Prenosný fluorescenčný mikroskop na batérie za 240 dolárov (184 eur) umožňuje v teréne diagnózy, na ktoré normálne treba prístroje až za 40.000 dolárov (31.000 eur). V časopise Public Library of Science ONE to oznámil jeho konštruktér Andrew Miller z Riceovej univerzity v texaskom Houstone s 13 kolegami z USA a Iránu. Pomocou nového prístroja, nazvaného Global Focus, analyzovali vzorky 19 iránskych pacientov, pri ktorých bolo podozrenie, že majú tuberkulózu. Zozbierala ich odbočka Pasteurovho ústavu v Teheráne. Neliečená tuberkulóza je potenciálne smrteľná. Global Focus fungoval porovnateľne so štandardným oveľa väčším – a úmerne tomu nákladnejším – laboratórnym fluorescenčným mikroskopom. Výsledky sa zhodovali na 98,4 percenta. To vzhľadom na predpokladané využitie v teréne ako signál, či treba dôkladné vyšetrenie, stačí. Zvlášť na vidieckych klinikách rozvojových krajín s obmedzeným prístupom k laboratórnemu vybaveniu a v oblastiach bez dodávky elektriny.

Mikroskop má hmotnosť iba približne jeden kilogram a postavený je zo štandardných súčiastok. Pôvodný model mal puzdro z odolného plastu, najnovší už hliníkové. Svetlo mikroskopu s tisícnásobným zväčšením dodáva LED blesk. Andrew Miller vynašiel koncepciu Global Focus ešte ako študent a teraz pracuje ako konštruktér výrobcu medicínskych zariadení v San Franciscu. Global Focus ďalej vylepšuje a usiluje sa udržať prijateľnú cenu pre užívateľov v rozvojových krajinách. Spolu s Riceovou univerzitou oslovili konštruktérsku firmu, ktorej zadali vyrobiť 20 kusov najnovšieho modelu Global Focus. Od budúceho mesiaca prejdú skúškami v teréne. "Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že v roku 2008 zomrelo celosvetovo na tuberkulózu 1,3 milióna ľudí. Andyho mikroskop je prenosný, odolný a lacný a tak ho možno použiť na diagnostikovanie tuberkulózy v komunitných či vidieckych zdravotníckych strediskách s nedostatočnou infraštruktúrou v rozvojovom svete, čo podporí skoré odhalenie a úspešnú liečbu tejto choroby," povedala Rebecca Richardsová-Kortumová, riaditeľka Ústavu technológií pre globálne zdravie pri Riceovej univerzite a vedúca tímu.

Študenti Riceovej univerzity v súčasnosti vyvíjajú softvér, ktorý má pomôcť nešpecializovaným lekárom diagnostikovať v teréne tuberkulózu na základe spracovávania obrazu sterov na smartfóne – softvér bude mať formu bežnej aplikácie pre takýto typ telefónu.

Prenosný fluoroscenčný mikroskop na batérie za 240 dolárov umožňuje v teréne diagnózy, na ktoré normálne treba prístroje až za 40.000 dolárov.

Zdroje:

Public Library of Science ONE zo 4. 8. 2010
Komuniké Rice University zo 4. 8. 2010.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: