Trendy v antikoncepcii

Trendy v antikoncepcii
Zdroj: bigstockphoto.com

Kontraceptíva, čiže produkty chrániace ženy pred nechceným otehotnením sú na farmaceutickom trhu dostupné už dostatočne dlhú dobu. Dokonca, pri ich uvedení na začiatku 20. storočia spôsobili takmer revolúciu v dovtedajšom chápaní zodpovedného sexuálneho správania. Najnovšie typy „tabletiek“ zo skupín kontraceptív obsahujú ako svoju účinnú látku už aj nový, jedinečný typ gestagénu.

Antikoncepcia prestala byť chápaná len v zmysle aktívnej ochrany pred otehotnením. Jej pozitívne účinky v mnohom prevyšujú iba jeden, pôvodne primárny antikoncepčný účinok. Ďalším, vítaným prínosom je najmä eliminácia androgénnych efektov: mastnej pleti, akné, nadmerného ochlpenia. Aj teoretické koncepty o umelom ovplyvňovaní menštruačného cyklu nadobudli s výhodami hormonálnych tabletiek reálnu podobu.

V minulom roku napr. americký Úrad pre potraviny a liečivá (FDA) schválil prvý antikoncepčný produkt zabraňujúci menštruácii, ktorý súčasne nemá žiadne iné sprievodné negatívne prejavy. Vývoj v tomto mimoriadne progresívnom segmente „liečiv“ neustále napreduje. Dnešné moderné antikoncepčné tabletky sú tzv. nízkodávkové, obsahujú výrazne nižšie množstvo dvoch základných hormónov estrogénu a gestagénu, čím súčasne znižujú záťaž organizmu ženy.

Niečo navyše

Základným rozlišovacím znakom jednotlivej „tabletkovej“ antikoncepcie sú dávky estrogénu a gestagénu. Ich súčasný pomer je tak priaznivý, že nežiaduce vedľajšie účinky už užívateľky antikoncepcie takmer nepoznajú. Druh estrogénu zostáva stále rovnaký (tzv. etinylestradiol), mení sa len jeho dávka. Preparáty sa však predovšetkým odlišujú druhom a dávkou druhého hormónu, ktorým je gestagén. Vybrané antikoncepčné tabletky (tzv. monofázické, nízkodavkové) môžu svojim užívateľkám priniesť pozitívny efekt, a to práve vďaka gestagénu s názvom drospirenón.

Ten zabraňuje zadržiavaniu vody v tele a je teda prvým gestagénom s výrazným, tzv. antimineralokortikoidným efektom, ktorý spôsobuje zvýšené vylučovanie sodíka a druhotne tak aj úpravu zvýšeného krvného tlaku. Navyše, drospirenón nezvyšuje telesnú hmotnosť (v niektorých prípadoch bol, naopak, zaznamenaný jej úbytok). Prípravky s jeho obsahom zvyšujú koncentráciu „dobrého“ HDLcholesterolu, znižujú „zlý“ LDL-cholesterol a zvyšujú hladinu triglyceridov. Antikoncepcia s obsahom drospirenónu poskytuje novú, modernú a kvalitnú ochranu.

Vyznáte sa v tabletkách?

  • monofázické, nízkodávkové: obsahujú rovnaké množstvo estrogénu a gestagénu vo všetkých 21 tabletkách
  • trojfázové, nízkodávkové tabletky: mení sa v nich množstvo estrogénu a gestagénu, rešpektujúc prirodzené zmeny hladín hormónov v ženskom organizme
  • dvojfázové, bifázické: obsahujú nízku dávku gestagénu aj v prvej fáze
  • sekvenčné: v prvej fáze obsahujú len estrogén a v druhej fáze sa k nemu pridáva aj gestagén
  • minitabletky (tzv. POP: Progestion-only-pills): obsahujú len gestagén vo veľmi nízkych dávkach. Je veľmi dôležité, aby sa užívali každý deň v presne rovnaký čas

Autor článku: časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: