Hygienici nezistili na kúpaliskách závažné problémy

Osvieženie nájdu Slováci v súčasnosti na 20 prírodných kúpaliskách s organizovanou rekreáciou, 153 kúpaliskách a sezónnych zariadeniach s bazénmi (499 bazénov), ale aj na ďalších prírodných kúpaliskách, kde je kvalita vody na kúpanie vyhovujúca, avšak sú bez organizovanej rekreácie. Hygienici upozorňujú, že väčšine z týchto lokalít chýba hygienické zázemie a kúpanie na nich je len na vlastné riziko.

Vysokú návštevnosť kúpalísk zaznamenali aj minulý týždeň. Podľa hygienikov, ktorí vykonávajú na kúpaliskách štátny zdravotný dozor, neboli zistené závažné problémy, ktoré by viedli k vydaniu zákazu kúpania. "Vyšetrovanie kvality vody na kúpanie sa vykonáva vo významnejších lokalitách v dvojtýždňových intervaloch, v lokalitách so sezónnou návštevnosťou iba orientačne raz za mesiac," vysvetlil hlavný hygienik SR Ivan Rovný. Hygienici odvolali zákaz kúpania na prírodných kúpaliskách Zemplínska Šírava - Hôrka, nakoľko laboratórne rozbory vody na kúpanie boli opakovane vyhovujúce. "Nevyhovujúca farba a fenoly boli opätovne potvrdené podľa odberov zo dňa 2. augusta na Lipovine Bátovce v okrese Levice," uviedol Rovný. Vodná nádrž Duchonka má stále zníženú priehľadnosť vody.

Nedostatky zistili hygienici pri prevádzkované detského bazéna v THERMALPARKu Dunajská Streda, za čo uložili prevádzkovateľovi blokovú pokutu. "V súvislosti s výskytom zdravotných ťažkostí návštevníkov termálneho kúpaliska Aquapark Tatralandia v Liptovskom Mikuláši v minulom týždni sa pri vykonanom štátnom zdravotnom dozore v jednom z bazénov preukázalo prekročenie mikrobiologických ukazovateľov," informoval Rovný. Voda v bazéne bola vymenená a v minulom týždni nezaznamenali na kúpalisku zdravotné ťažkosti v súvislosti s kúpaním.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: