Nový CT prístroj v levickej nemocnici bude fungovať najskôr o mesiac

Poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) dnes umožnili používanie nového CT prístroja v levickej nemocnici. Odsúhlasením stavebných úprav, ktoré si vyžiadala inštalácia nového prístroja, odštartovali proces kolaudácie, po ktorej bude možné zariadenie prevádzkovať. Rokovanie však sprevádzali obvinenia z politických obchodov a brania nelegálnych finančných provízií. Poslanci vyčítali vedeniu neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami, ktorá prevádzkuje zdravotnícke zariadenia v Leviciach aj Topoľčanoch, že stavebné úpravy boli vykonané bez vedomia zastupiteľstva NSK a nákup nového CT prístroja bol netransparentný. Z týchto dôvodov poslanci odmietli na predchádzajúcom júlovom zasadnutí vydať súhlas so stavebnými úpravami.

Predovšetkým poslanci z poslaneckého klubu SDKÚ-DS napadli obstarávanie nového CT prístroja, ktoré bolo podľa ich slov netransparentné. Viacerí nepriamo i otvorene vyjadrili presvedčenie, že pri jeho nákupe mohli niektoré osoby získať od dodávateľa aj neoprávnenú províziu. „Podľa mojich informácií sa stavebné práce udiali s takou genialitou, že spôsoby uchytenia prístroja a iné technické detaily sedia presne na kúpený nový CT prístroj, aj keď sa vykonávali ešte vtedy, keď sa jeho výber ani nezačal,“ uviedol poslanec Ondrej Ščurka. „Je jednoznačne jasné, že došlo k pochybeniam pri obstarávaní CT-čka. Obstarávalo sa rokovacím konaním bez zverejnenia. Ide majetok v hodnote 25 miliónov korún (829.847,97 eura). Za sedem miliónov korún (232.357,43 eura), bez súhlasu VÚC, sa vykonala rekonštrukcia priestorov. Ja by som veľmi chcel vedieť, čo sa tam prestavalo,“ povedal Martin Alföldi.

Poslanecký klub SDKÚ-DS okrem toho navrhol, aby levická nemocnica namiesto nového CT prístroja využívala na vyšetrenia staré CT, ktoré tu zostalo po bývalom prevádzkovateľovi. „Je to veľká finančná, aj časová úspora. Staré CT-čko by bolo možné používať už o dva, či tri dni,“ skonštatoval Ščurka. Podľa riaditeľa neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami Gabriela Mančíka takéto riešenie nie je možné. „Problém je v tom, že staré CT je niekoho iného. Vlastníkom je ešte stále Slovenská sporiteľňa, nájomcom je zasa iný subjekt, ktorý nám ho zatiaľ nechce ponúknuť. Košická firma, ktorá tvrdí, že nám ho chce predať alebo prenajať, tá s tým CT-čkom nemá absolútne nič,“ zdôraznil. Podľa jeho slov by poslanci pri svojom rozhodovaní mali brať väčší ohľad na pacientov. „Ja som ochotný niesť zodpovednosť za všetko. Nech ma súdia, nech ma trestajú, nech ma obesia, nech si pôjdem kľaknúť do kúta, mne je to úplne jedno, ale tí ľudia za to nemôžu. Viete si predstaviť, že niekto havaruje a nemá základné vyšetrenie? Pacientov vozíme do Šiah, Nových Zámkov, Nitry. Všetci krútia hlavou, že taká veľká nemocnica, s takým veľkým spádom, ako sú Levice, nemá takúto vyšetrovaciu metódu,“ uviedol Mančík.

Podpredsedníčka NSK Ľubica Burdová obvinila SDKÚ-DS, že jej poslancom nejde o dobro pacientov, ale o politické obchody, ktorých cieľom je vytlačiť ju zo správnej rady neziskovej organizácie. „S takouto ponukou prišli, že keď odstúpim, tak SDKÚ zahlasuje. Takto otázka stáť nemôže. Politické obchody ja nerobím,“ skonštatovala. Zbytočné odkladanie súhlasu so stavebnými úpravami v levickej nemocnici podľa Mančíka pripravuje nemocnicu o príjem 100.000 eur mesačne, ktoré by z prevádzky CT mohla mať. Podľa Burdovej aj dnešný súhlas poslancov umožní sprevádzkovanie prístroja najskôr o niekoľko týždňov. „Týmto spôsobom, čo sme dnes odhlasovali, sme spôsobili, že ešte mesiac budeme čakať na funkčné CT-čko. Takže pre niekoho ješitnosť je nefunkčné CT a pacient Levického okresu je vláčený ako mačka s mačencami po všetkých okolitých nemocniciach,“ skonštatovala.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: