Slovenské deti s rakovinou zbierajú táborové zážitky v Maďarsku

Aj slovenské deti s rakovinou a hemofíliou sa zúčastňujú medzinárodného zážitkového Bátor Tábora (Tábor Odvahy) na okraji maďarského mesta Hatvan neďaleko Budapešti. Môžu sa tak stretnúť s inými deťmi s rovnakým trápením, spoločne si môžu vyskúšať aktivity ako je jazda na koni, lukostreľba, povrazová dráha, rôzne športy a remeslá, môžu si zahrať divadlo či tancovať.

Život chorých detí nenechal ľahostajných ani moderátorku Alenu Heribanovú a kanoistu Michala Martikána, ktorí tábor osobne navštívili. "Všetci dospelí raz boli deťmi, ale iba niektorí si to pamätajú - povedal raz Antoine de Saint Exupéry. V Bátor Tábore si na svoje detstvo spomenú všetci dospelí. Pri pohľade na deti, ktoré trávia prázdniny práve v tejto oáze hier, športu, ale predovšetkým lásky a odvahy, pocíti každý nielen silnú spolupatričnosť, ale aj tichú radosť a obdiv ku všetkým, ktorí týmto deťom pomáhajú nájsť novú kvalitu života," uviedla Heribanová, ktorá je členkou nezávislej výberovej komisie Fondu GSK. Ten realizáciu tábora tento rok finančne podporil.

Bátor Tábor je členom asociácie zážitkových táborov Hole in the Wall Camps, ktoré založil herec Paul Newman pre deti s vážnymi chronickými chorobami s jednoduchou myšlienkou – umožniť im, aby opustili nemocničné izby a boli opäť len deťmi. Pre choré deti je pobyt v tábore, cesta, všetky aktivity i prípadné zdravotné úkony zdarma, a to najmä vďaka podporovateľom a sponzorom. Do tábora možno dieťa prihlásiť cez jeho ošetrujúceho lekára. Deti, ktoré si vytrpeli veľa bolesti a neistoty pri svojom ťažkom onkologickom ochorení, tu nachádzajú pevnú pôdu pod nohami, pripomína Heribanová. "Opäť športujú, cvičia, plávajú, jazdia na koni a najmä každodenne nachádzajú odvahu žiť – lepšie, krajšie. Sú úžasné... a skvelí sú tí, ktorí pre nich toto všetko vymysleli a ktorí ich finančne podporujú. Lebo odvaha ísť ďalej a láska – to je všetko nádej... A nádej je víťazstvo života," verí Heribanová.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: