Problémy s nohami robia starosti 65 percentám Slovákov

Problémy s nohami trápia v súčasnosti 65 percent Slovákov. Najčastejšie sa sťažujú na pocity ťažkých nôh, bolesti v nohách, pocity opúchania či pálenia, nočné kŕče, svrbenie a pichanie v nohách. Ukázali to výsledky skríningového projektu Dni zdravých žíl, ktorý sa uskutočnil v marci 2010. V rámci tohto projektu bolo oslovených viac ako 600 všeobecných lekárov, ktorí vyhodnotili dáta od viac ako 3000 pacientov z celého Slovenska. TASR informovala Štefánia Cicková zo spoločnosti Webster.

Ťažkosti, ktoré väčšina pacientov uvádzala v prieskume, sú prvými signálmi chronických žilových ochorení. Väčšina ľudí však o svojom ochorení ani o jeho následkoch netuší a tieto príznaky považuje za normálne prejavy organizmu na konci dňa (52 % opýtaných), po dlhom státí (41 %), sedení (18,5 %) či chôdzi (15,7 %). Problémy s nohami sa často zintenzívňujú práve v letnom období v súvislosti s vysokými teplotami, ktoré predstavujú zvýšenú záťaž nášho žilového systému. Napriek záťaži však ťažoba, opúchanie, pálenie či kŕče nie sú prejavmi zdravých nôh, ale signalizujú problém, o ktorom sa treba poradiť s lekárom. Včasná diagnostika chronických žilových ochorení už v ich počiatočných štádiách v ambulanciách všeobecných lekárov je predpokladom zníženia výskytu žilových ochorení a ich sprievodných komplikácií spôsobených zanedbaním prevencie alebo liečby. S cieľom zvýšiť povedomie širokej verejnosti o tejto problematike bola spustená aj informačná webstránka www.opuchnutenohy.sk. Okrem podrobných informácií o všetkých štádiách žilových ochorení, možnostiach liečby i prevencie, ponúka aj možnosť otestovania sa a zistenia stavu žilového systému, ako aj poradňu, v ktorej na čitateľské otázky odpovedajú odborníci z oblasti angiológie a cievnej chirurgie. O tom, že by ľudia nemali príznaky žilových ochorení podceňovať, svedčia aj dôsledky neliečenia počiatočných fáz. Patria medzi ne kŕčové žily, zápaly žíl, lymfedém, ako aj žilové vredy predkolenia i hemoroidy. Lekári upozorňujú, že iba skorá a správna liečba môže zabrániť neskorším komplikáciám. Počiatočné štádiá liečia všeobecní lekári, závažné už patria do rúk angiológa či cievneho chirurga.

Choroby žíl a lymfatického systému patria medzi najčastejšie chronické ochorenia. Postihujú asi polovicu dospelej populácie, vo väčšine prípadov ženy. Odborníci upozorňujú, že až 75 percent prípadov chronických žilových ochorení sa nelieči. Medzi rizikové faktory patrí aj vek, keďže s pribúdajúcimi rokmi sa zvyšuje aj riziko vzniku chronických žilových ochorení. Ich vznik môže vyvolať aj tehotenstvo, obezita, ale aj užívanie antikoncepcie a hormonálna liečba. V rámci prevencie tiež odborníci neodporúčajú nosenie tesnej bielizne a vysokých podpätkov. Pod prípadné problémy so žilami sa môže podpísať aj fajčenie, ktoré vedie k zužovaniu a oslabovaniu cievnych stien.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: