Šéf ANS nepredpokladá, že by došlo k päťpercentnému rastu miezd

Prezident Asociácie nemocníc Slovenska (ASN), ktorá združuje desiatky malých zdravotníckych zariadení, Marián Petko nepovažuje za "veľmi" pravdepodobné, že by od budúceho roku došlo k päťpercentnému navyšovaniu miezd ich zamestnancov. Poznamenal, že pokiaľ by došlo k zníženiu zdravotných odvodov, budú nemocnice rady, ak sa mzdy podarí udržať na súčasnej úrovni a nedôjde k prepúšťaniu. V prípade, že by naopak došlo k navýšeniu zdrojov pre malé nemocnice, deklaroval, že dôjde aj k zvýšeniu platov. Zdravotnícki odborári by chceli od januára budúceho roku dosiahnuť päťpercentné zvýšenie miezd zdravotníckych aj nezdravotníckych pracovníkov, ozrejmil pre TASR v júli predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. Odhaduje sa, že rokovania o návrhu odborov by sa mohli začať v septembri. Petko objasnil, že návrh odborov zatiaľ ANS nedostala.

Mzdy zdravotníkov sa naposledy zvyšovali v tomto roku, pričom tomuto kroku predchádzali niekoľkomesačné rokovania so zástupcami nemocníc. Odborári pôvodne požadovali navýšenie o desať percent, vzhľadom na finančnú a hospodársku krízu chceli dosiahnuť navýšenie platov aspoň o minuloročnú mieru inflácie (4,6 percenta). Odborom sa však nepodarilo dohodnúť ani s Asociáciou nemocníc Slovenska, ktorá združuje neštátne nemocnice a ani s Asociáciou fakultných nemocníc (AFN). Rokovania sa tak po sprostredkovateľoch dostali pred rozhodcov. Tí v prípade neštátnych nemocníc rozhodli, že platy zdravotníckych pracovníkov sa majú zvýšiť dvakrát o štyri percentá. V prípade nezdravotníckeho personálu mali mzdy narásť dva razy o tri percentá. Prvá fáza zvyšovania mala pritom prebehnúť už v septembri 2009, ďalšia mala nasledovať v marci 2010. ANS však na rozdiel od odborov nepovažovala kolektívnu zmluvu za uzavretú. Po ďalšej sérii rokovaní sa napokon odbory s ANS dohodli na zvýšení základnej zložky mzdy najneskôr od 1. apríla o sumu, akú im umožňuje zvýšenie finančných prostriedkov zo strany zdravotných poisťovní. Mzdy tak rástli minimálne o 2,5 percenta.

Záverečný verdikt ohľadne zvyšovania platov zdravotníckych a nezdravotníckych pracovníkov vyniesol rozhodca aj v prípade AFN. Platy sa tak ich zamestnancom zvýšili od novembra 2009 o 2,5 percenta. Ďalšie 2,5-percentné zvyšovanie sa uskutočnilo aj v júni tohto roku.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: