Primátor vyčíta kraju, že sa o šaliansku nemocnicu nezaujíma

Mestu Šaľa sa nepáči postoj Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) k problému šalianskej nemocnice. Spoločnosť Forlife končí s jej prevádzkou 30. septembra. Ak sa nenájde nový prevádzkovateľ, mesto zostane bez nemocnice. Šaliansky primátor a súčasne aj poslanec zastupiteľstva NSK Martin Alföldi si myslí, že kraj pre záchranu nemocnice spravil príliš málo. „Problém v levickej a topoľčianskej nemocnici nastal vlani a hneď sa riešil. Problém v šalianskej nemocnici sa ťahá od roku 2007 a samosprávny kraj nemá absolútne záujem a dovolím si tvrdiť, že aj dnes je záujem o šaliansku nemocnicu minimálny,“ vyhlásil Alföldi. Predseda NSK Milan Belica tvrdí, že kraj sa pokúšal nemocnicu zachrániť, problémom však je, že zdravotné poisťovne si v Šali neobjednávajú výkony. „Musím sa ohradiť voči podobným vyhláseniam. O problémy v tejto nemocnici sa osobne zaujímam už dlhodobo. Bohužiaľ, nakoniec došlo k tomu, na čo som už dávnejšie upozorňoval a zariadenie sa dostalo do problémov,“ povedal Belica.

Dlhy šalianskej nemocnice sa blížia k sume 1,2 milióna eur. V súčasnosti sa tu nachádzajú ambulancie neštátnych lekárov, liečebňa pre dlhodobo chorých, biochemické laboratóriá a röntgenové pracovisko. Jej ďalšie fungovanie môže zachrániť iba vhodný investor. Podľa Alföldiho však jeho hľadanie ide príliš pomaly. „Zatiaľ to pokročilo len v tom, že samosprávny kraj by mal obstarať znalecký posudok a na základe toho sa môže v zmysle zákona rokovať o tom, či a za akých podmienok je ochotný ten potenciálny investor nemocnicu kúpiť. Predpokladám, že 13. septembra, kedy je rokovanie zastupiteľstva, musí byť posudok hotový a musíme mať aj stanovisko potenciálneho kupca, či má záujem, alebo nemá záujem a keď nemá záujem, tak proste treba nájsť ďalšie riešenie,“ povedal Alföldi.

O prevádzkovanie nemocnice prejavila minulý rok záujem Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Kraj a ani mesto Šaľa však s prenájmom nemocnice nesúhlasili, pretože škola tu plánovala robiť iba niektoré zdravotnícke výkony. V súčasnosti sa o kúpu nemocnice zaujíma ďalší investor. Podľa zistení TASR je ním Pavol Kollár, šéf holdingu Invest In, a.s., ktorý vlastní v Nitre nákupno-spoločenské centrum Mlyny. Alföldi však totožnosť prípadného investora potvrdiť nechcel. „Zatiaľ by som o ňom nerád v tejto fáze hovoril. Má záujem iba o kúpu, nie prenájom nemocnice. Ak tá cena nebude pre neho zaujímavá, nemusí k dohode dôjsť,“ dodal Alföldi.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: