Rozsah bezplatnej zdravotnej starostlivosti by sa nemal radikálne zúžiť

Obavy pacientov, že by sa po zavedení základného balíka zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia platilo v zdravotníctve viac, treba podľa ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH) zastaviť hneď na začiatku. "V súčasnej dobe majú všetci občania nárok na základe Ústavy SR na zdravotnú starostlivosť z verejného zdravotného poistenia, ale nikde nie je napísané v akom rozsahu, aká diagnostika a liečba sa má k danej diagnóze použiť...A preto sa stáva, že v Bratislave dostanete inú starostlivosť ako v Humennom, a to nie preto, že by tam boli horší doktori, ale jednoducho preto, že nie je stanovený štandard," uviedol v rozhovore pre TASR.

Ako ďalej ozrejmil, v tomto roku sa dokončí katalóg výkonov, ktorý bude prvým krokom k základnému balíku. V tom sa totiž zadefinujú všetky choroby a výkony, pričom sa určí aj ich cena. "Z toho vznikne základný balík tzv. prioritných chorôb, kde bude takmer sto percent ochorení. Takže občania sa nemusia báť, že by to bolo výrazné zúženie zdravotnej starostlivosti," zdôraznil. Podľa jeho slov pozitívne pre pacientov bude, že v balíku sa zadefinuje aj časový štandard, dokedy bude musieť zdravotná poisťovňa preplatiť napríklad operáciu bedrového kĺbu. "Dnes keď nemáte známosti alebo si zákrok nezaplatíte v súkromnom centre, tak čakáte tri, šesť, deväť mesiacov podľa toho, aký má limit daná nemocnica," poukázal šéf rezortu. Zadefinovaním základného balíka by tak pacient mal do rúk dostať nástroj, ktorý mu operáciu zabezpečí v prijateľnej lehote. Druhú výhodu tohto kroku vidí Uhliarik v tom, že sa vytvorí okrajová skupina určitých výkonov, ktoré budú môcť byť pripoistiteľné. "To je to, čo chceme, umožniť vznik doplnkového zdravotného poistenia."

V Českej republike, kde sa zatiaľ napriek viacerým pokusom takýto krok nepodarilo zrealizovať, sa napríklad diskutovalo o tom, či bude laparoskopická operácia žlčníka na rozdiel od klasického zákroku štandard alebo nadštandard. Ako však upozornil minister, do balíka sa za žiadnych okolností nebudú dávať štandardné postupy z roku 1950 a s vývojom medicíny sa bude balík upravovať. V balíku by sa mohol podľa neho napríklad zadefinovať počet návštev u špecialistov počas roka. V tejto súvislosti poznamenal, že bývalá Spoločná zdravotná poisťovňa mala síce najzdravší poistný kmeň, ale najväčšie náklady na poistenca, keďže niektorí významní činitelia si vedeli vybaviť niekoľko konzultácií u špecialistu a aj viacero prídavných diagnostických vyšetrení. "V Rakúsku je napríklad zadefinovaný počet návštev špecialistov do roka. Toto je cesta, určitým spôsobom to obmedziť, ale až po odbornej diskusii. Vytvoriť balík nie je o zúžení," uzavrel s tým, že tí, ktorí si nevedia dodatočné vyšetrenie vybaviť, tak nebudú platiť za druhých.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: