Levická nemocnica sa potichu pripravuje na privatizáciu, tvrdí Burdová

Nemocnica v Leviciach sa stáva vážnym politickým problémom, pretože určité politické skupiny v Nitrianskom kraji ju potichu pripravujú na privatizáciu. Pre TASR to uviedla podpredsedníčka Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Ľubica Burdová, predsedníčka Okresnej rady Smeru-SD v Leviciach. Je presvedčená, že na príprave nemocnice na vstup investora sa podieľa krajský predseda Smeru-SD Tibor Glenda. "Vidím za tým vplyv miestneho podnikateľa, ktorý má s našim krajským predsedom nadštandardné vzťahy," konštatovala Burdová. Tvrdí, že informácie o spoločnostiach, ktoré by mali na privatizácii nemocnice participovať, už počula z viacerých zdrojov. Podľa slov podpredsedníčky kraja s ňou Glenda odmieta komunikovať. "Celé leto mi neberie mobil, neodpovedá na sms správy," tvrdí.

Krokom k privatizácii nemocnice by malo byť odvolanie jej súčasného riaditeľa Gabriela Mančíka, ktoré by sa malo zrealizovať v utorok 24. augusta. "Správnu radu nemocnice tvoria traja ľudia, nominant SDKÚ-DS, nominant KDH a ja za stranu Smer-SD. Správna rada nemá predsedu, ja som bola jej podpredsedníčkou do apríla tohto roka. Vtedy som sa vzdala funkcie z dôvodu neustálych útokov zo strany SDKÚ. Zajtrajšie zasadnutie správnej rady bolo pripravené poza môj chrbát, včera som dostala pozvánku ako posledná. Je mi jasné, že je to vopred dohodnuté a odvolanie riaditeľa je definitívne." Burdová považuje súčasný postup za útok na pôvodnú myšlienku fungovania nemocnice ako neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikami, ktorú za účelom spravovania nemocníc v Leviciach a v Topoľčanoch založil NSK.

Nespokojnosť so stavom obidvoch nemocníc vyjadrili poslanci zastupiteľstva NSK v júli tohto roka. Kritizovali skutočnosť, že nemocnice zamestnávajú cudzincov, ktorí údajne neovládajú dobre slovenčinu. Podľa Mančíka pôsobí jeden lekár z Ukrajiny už dlhší čas v Topoľčanoch a štyria ukrajinskí lekári v Leviciach. Všetci majú podľa neho jazykové znalosti na veľmi dobrej úrovni a s ich prácou je riaditeľ veľmi spokojný. Ďalším problémom, na ktorý poukázali poslanci, sú nefungujúce lekárne. Nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikami už pred časom na tento účel vytvorila aj spoločnosti s ručením obmedzeným. Tie mali verejné lekárne zriadiť a prevádzkovať. Správna rada neziskovej organizácie sa však od mája nevie dohodnúť na tom, kto bude lekárne riadiť. „Správna rada nerozhodla. Nedohodli sa na konateľoch eseročiek,“ potvrdil Mančík.

Samostatnou kapitolou je používanie nového CT prístroja v nemocnici, ktorý nemocnica niekoľko mesiacov nemohla využívať. Poslanci ešte v júli odmietli vydať súhlas so stavebnými úpravami, ktoré si vyžiadala inštalácia nového prístroja. Stavebné úpravy odsúhlasili až v polovici augusta, pričom vedeniu nemocnice vyčítali, že stavebné úpravy boli urobené bez vedomia zastupiteľstva a nákup CT prístroja bol netransparentný. Burdová zasa tvrdí, že zbytočné odkladanie súhlasu so stavebnými úpravami pripravilo nemocnicu doteraz o zhruba 300.000 eur, ktoré by z prevádzky CT už mohla mať.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: