Na čelo ÚDZS sa má po vyše troch rokoch vrátiť Ján Gajdoš

Na čelo Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) by sa po vyše troch rokoch mal vrátiť Ján Gajdoš. Z tohto postu ho odvolal predchádzajúci kabinet Roberta Fica 24. januára 2007 a nahradil ho súčasným šéfom úradu Richardom Demovičom (člen Predsedníctva Smeru-SD). Vládny kabinet by sa touto personálnou zmenou mal zaoberať na svojom piatkovom (27.8.) výjazdovom zasadnutí, pričom Gajdoš by sa funkcie mohol ujať od 28. augusta.

Bývalá garnitúra odvolala Gajdoša len niekoľko dní po tom, čo nadobudla účinnosť novela zákona o zdravotných poisťovniach a dohľade nad zdravotnou starostlivosťou. Podľa pôvodnej právnej úpravy mohol totiž kabinet odvolávať šéfa úradu len v presne vymedzených prípadoch. Gajdoš vtedy v tomto kroku videl politický dôvod. Exminister zdravotníctva Ivan Valentovič (nominant Smer-SD) Gajdošovo odvolanie odôvodnil "výsledkami činnosti úradu s prihliadnutím na súčasný stav v zdravotníctve a zodpovednosť vlády za zdravotný stav obyvateľstva". Z rovnakého dôvodu teraz navrhuje Demovičovo odvolanie súčasný minister Ivan Uhliarik (KDH). Šéf rezortu pritom kritizoval, že vláda môže odvolávať predsedu úradu a označil to za nesprávne. "Táto novela bola trochu nešťastná," povedal Uhliarik pre TASR s tým, že sa tak zobrala úradu nezávislosť. Kto a za akých podmienok by v budúcnosti šéfa ÚDZS mohol odvolávať, zatiaľ minister konkretizovať nechce, keďže je to podľa neho téma na odbornú debatu. Deklaroval však, že by chcel vplyv politiky na úrad znížiť čo najviac.

Jána Gajdoša do funkcie menovala vláda Mikuláša Dzurindu. Úrad viedol od 1. apríla 2005 do 24. januára 2007. Nahradil ho Demovič, ktorý v ÚDZS pôsobil od jeho vzniku ako riaditeľ sekcie dohľadu nad nákupom zdravotnej starostlivosti.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: