Najnovšie možnosti liečby akné

Najnovšie možnosti liečby akné
Zdroj: bigstockphoto.com

Akné je jedno z najčastejších kožných ochorení, ktoré  postihuje 80% mladých ľudí vo veku od 11 do 30 rokov, podľa niektorých literárnych údajov sa vyskytuje u 100% dospievajúcej mládeže a dokonca u 3% starších osôb. Je to ochorenie neohrozujúce život pacienta, ale môže zanechať trvalé kozmetické, zdravotné alebo psychické následky pri neliečení alebo nesprávnom liečení tohto stavu. V súčasnosti sa akné nepokladá iba za estetický problém, ale aj sociálny. Podľa štatistických údajov ľudia s prejavmi akné sú o 60% viac nezamestnaní ako ľudia so zdravým vzhľadom tváre. Preto je potrebné dbať na skoré a správne liečenie tohto ochorenia.

Príčiny vzniku

Vznik akné závisí od mnohých faktorov , medzi ktoré patrí dedičnosť, tvorba mazu, hormóny, baktérie, poruchy rohovatenia vlasových folikulov.

Dedičnosť

Sklon k akné je dedičný. Ak akné prekonali obaja rodičia dosahuje pravdepodobnosť vzniku ochorenia u dieťaťa v puberte viac ako 50%.

Hormóny

Pred pubertou sú mazové žľazy malé. Vývoj lalôčikov mazových žliaz  a množstvo produkovaného mazu riadia  mužské pohlavné hormóny (testosterón).Na tvorbe týchto hormónov sa zúčastňuje aj kôra nadobličky. U dievčat sa preto akné vyvíja  vplyvom vyššej aktivity kôry nadobličiek. Estrogény ( ženské pohlavné hormóny ) vo zvýšenej koncentrácii obsiahnuté v antikoncepčných prípravkoch, alebo ich zvýšená tvorba v tehotnosti, tlmia nepriamo tvorbu mazu obmedzovaním tvorby testosterónu.

Strava

Podľa najnovších výskumov, ktoré boli prezentované na Európskom dermatologickom kongrese sa na zhoršovaní prejavov akné podieľa aj strava. Nadmerné konzumovanie sladkostí môže akné zhoršovať.

Mazové žľazy a maz

Predpokladom vzniku akné je zvýšená tvorba mazu. Seborea sa vyskytuje takmer u všetkých pacientov s týmto ochorením. Pacienti s akné majú zväčšené mazové žľazy a produkujú viac mazu ako zdraví. Tlmením tvorby mazu sa akné zlepšuje. Maz v mazových lalôčikoch a a ich vývodoch neobsahuje mastné kyseliny, až kým nevznikne kontakt  s baktériami infundibula. Sterilné cysty s mazom obsahujú triacylglyceridy, no nie mastné kyseliny a preto sa nezapaľujú. Naproti tomu mikroprostredie komedónov podporuje rast a rozmnožovanie inak nepatogénnych mikroorganizmov nachádzajúcich sa na   koži ( Propionibacterium acnes ). Tieto obsahujú enzýmy  štiepiace tuky, čím vznikajú voľné mastné kyseliny s komedogénnym účinkom.

Možnosti liečby akné

V súčasnosti je k dispozícii množstvo preparátov  na liečbu akné. Podľa závažnosti prejavov je potrebné akné liečiť prípravkami, ktoré ordinuje dermatológ. Akné je ochorenie ako každé iné a pri neliečení alebo nesprávnej  liečbe sa môžu prejavy podstatne zhoršiť a vzniknúť trvalé následky vo forme jaziev. 

Ako  môžeme znížiť tvorbu mazu?

Lokálne sa používajú prípravky s obsahom derivátov vitamínu A, ktoré normalizujú tvorbu mazu v koži. Ak sú prejavy akné veľmi hlboké vo forme cýst a postihujú veľké lokality môže sa prejsť na celkovú tabletovú liečbu izotretinoínom. Je to derivát vitamínu A, ukladá sa v tukovom tkanive a u tehotných žien môže poškodiť plod. Preto sa nesmie užívať v gravidite. Dievčatá nesmú pri tejto liečbe otehotnieť.

Novinkou v liečbe akné je tzv. fotodynamická liečba . Pri tejto metóde sa využíva určitá vlnová dĺžka svetla  415nm tzv.modré svetlo alebo 635 nm tzv.červené svetlo. Svetlo určitej vlnovej dĺžky  pohlcuje  protoporfirín IX , nachádzajúci sa v baktériách  a kvasinkách   v zápalových prejavoch pri akné, a tým  ich ničí. Je to najnovšia metóda liečby akné vo svete. Na zlepšenie efektu sa používa látka citlivá na určitú vlnovú dĺžku, ktorá sa natrie pol až jednu hodinu pred ožiarením a potom sa použije červené alebo modré svetlo určitej intenzity  a určitej dĺžke trvania . Synergický účinok fotosenzitívnej látly aminolevulovej kyseliny (ALA) a svetla určitej vlnovej dĺžky a intenzity spôsobuje odumieranie (apoptózu) buniek mazových žliaz a ničenie kvasiniek a baktérií.

Po liečbe svetlom dochádza k ústupu prejavov akné na niekoľko rokov  alebo na trvalo Výsledky liečby sú viditeľné už po prvom ošetrení. Ošetrenie sa opakuje podľa potreby 3-8krát  po 2-3 týždňoch, na udržanie efektu sa môže opakovať raz za 1-3 mesiace podľa aktuálneho stavu. Je veľmi šetrené pre organizmus, pretože sa aplikuje lokálne, iba v mieste výskytu akné ( tvár, chrbát, dekolt) a nie je zaťažaný celý organizmus. Výsledky liečby sú porovnateľné s celkovou liečbou derivátmi vitamínu A – isotretinoinom (Roaccutanom alebo Aknenormínom), pričom tieto lieky sa musia užívať celkovo počas niekoľkých mesiacov a majú aj svoje nežiadúce účinky, z ktorých k najzávežnejším patrí možné poškodenie plodu.

Fotodynamická terapia môže  byť sprevádzaná suchosťou, podtráždením a  olupovaním kože. Pri aplikácii svetla môže ošetrovaný pociťovať svrbenie až miernu bolestivosť. Ošetrenie sa môže opakovať podľa potreby. Neboli pozorované žiadne nežiadúce prejavy, ktoré by zamedzovali jeho aplikácii. Jedinou kontraindikáciou fotodynamickej liečby je porfýria.

Ďalšou liečebnou možnosťou znižovania počtu mazových žliaz v koži je použitie smoothbeam lasera. Tento pracuje v pulznom režime a využíva energiu laserového žiarenia s vlnovou dĺžkou 1 450 nm, pre ktorú je charakteristický prienik do hĺbky, v ktorej sa v koži nachádzajú mazové žliazky. Ich následné tepelné poškodenie vedie k ich zničeniu, a tým aj k zníženiu produkcie mazu. Na rozdiel od celoplošnej fotodynamickej liečby je účinok lasera intenzívnejší a dá sa ním cielene ošetriť iba presne stanovená lokalita. Naše pracovisko je jediné na Slovensku, na ktorom sa používa tento unikátny prístroj.

Ošetrením smoothbeam laserom   nadobúda pokožka hladkosť a vypnutie. Na tomto efekte sa podieľa aj tepelný účinok na kožný kolagén: starý kolagén po ošetrení likvidujú bunky odpratávacej imunitnej reakcie, čím sa súčasne indukuje tvorba nového kolagénu.

Špecifickou aplikáciou smoothbeam lasera  je jeho použitie na odstraňovanie jemných najmä periorbitálnych vrások (vejárikovité vrásky  okolo vonkajších očných kútikov).

Približne 30 minút pred ošetrením sa na pokožku nanesie anestetický krém. Po dostatočnom znecitlivení sa na postihnuté miesta aplikujú pulzy laserového žiarenia. Precitlivelí pacienti môžu ošetrenie pociťovať mierne bolestivo. Pokožka môže byť po ošetrení mierne začervenaná. Začervenanie môže pretrvávať 1-2 dni. V ojedinelých prípadoch môžu vzniknúť drobné chrasty. Ošetrenie sa opakuje 3-4 krát v priebehu 2 – 5 týždňov v závislosti od stupňa rozvoja a rozsahu ochorenia, ako aj s prihliadnutím na dosiahnutý liečebný efekt. Pokožka sa postupne vypína a nadobúda hladkosť. Pri použití lasera sa lieči akné a zlepšujú sa jazvičky po akné.

Liečba akné si vyžaduje individuálny prístup a patrí do rúk dermatológa. Akné je chronické ochorenie a preto si vyžaduje dlhodobú zvýšenú starostlivosť o pleť.

Autor článku: MUDr. Ružena Sochorová, CSc.

Dátum zverejnenia: