V Kamerune sa šíri cholera, zomrelo už takmer 300 ľudí

Už 297 ľudí zomrelo v Kamerune od mája na následky cholery. Podľa spravodajskej stanice CNN o tom informovali zdravotníci pôsobiaci v tejto západoafrickej krajine. Dovedna už bolo zaznamenaných viac ako 3000 prípadov výskytu ochorenia. "Je to veľmi veľa prípadov a veľa úmrtí," konštatoval epidemiológ Eric Mintz. Ako ďalej uviedol, za ideálnych podmienok by miera úmrtnosti mala byť nižšia než jedno percento. Podmienky v Kamerune však nie sú ideálne a obyvatelia nemajú prístup k náležitej zdravotnej pomoci.

Situácia je zlá najmä na severe krajiny. Medzi mŕtvymi sú aj traja z desiatich väzňov nakazených cholerou vo väzení v meste Maroua. Približne 70 percent obyvateľov na ďalekom severe štátu - pri hraniciach s Nigériou, Čadom a Stredoafrickou republikou, - nemá prístup k pitnej vode. Na nedostatočnej úrovni sú aj hygienické podmienky, pričom situáciu ešte zhoršili nedávne povodne. Oblasť má okolo päť miliónov obyvateľov. V stredu varovalo pred epidémiou cholery ministerstvo zdravotníctva susednej Nigérie. Choroba tam už od začiatku roka zabila 352 ľudí. Podľa ministerstva už v tomto africkom štáte v tomto roku zaznamenali viac ako 6400 prípadov výskytu vodou šíreného ochorenia. Zdravotníci predpokladajú, že rozsiahlemu šíreniu cholery cez vodovodné siete napomáhajú intenzívne dažde a nenáležité hygienické podmienky na toaletách.

Cholera je rýchlo sa šíriacou infekciou, ktorá u obetí spôsobuje hnačky, vedie k vážnej dehydratácii a následne k možnému úmrtiu. Je vysoko nákazlivá, ale možno jej predchádzať, ak sa dodržiavajú príslušné hygienické štandardy.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: