I. Uhliarik: Poisťovne by mali tvoriť zisk najmä z nepovinného pripoistenia

Opätovné umožnenie tvorby zisku zdravotným poisťovniam, ktoré avizovala vláda vo svojom programovom vyhlásení, by sa pravdepodobne malo týkať najmä finančných prostriedkov pochádzajúcich z nepovinného zdravotného pripoistenia. "Zámer je taký, že sme zato, aby bol v systéme daný primeraný zisk, ale môj osobný názor je, aby bol ten zisk viac bratý z doplnkového pripoistenia ako z povinného správcovania verejných peňazí," uviedol v rozhovore pre TASR minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Poznamenal, že pokiaľ poisťovňa funguje dobre a efektívne, venuje sa monitorovaniu poskytovateľov a vie nakupovať efektívne, mala by mať možnosť tvorby zisku. "Máte peniaze v banke, ktorá za poplatok vedie účet, čo je zisk pre banku, za to, že s nimi narába. To je presne o tomto istom, že s vašimi peniazmi daná poisťovňa narába, niektorá efektívnejšie, niektorá menej, na základe tohto jej patrí zisk." Ako však upozornil, obnovenie možnosti pre poisťovne tvoriť zisk nie je jeho prioritou, keďže tou je lieková politika a nemocnice. Najprv podľa jeho slov treba v tejto súvislosti vytvoriť základný balík zdravotnej starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia, umožniť vznik pripoistenia až potom sa možno baviť o možnosti tvoriť zisk. "Chceme, aby tu prišli veľké poistné domy a aby priniesli dobré produkty."

Na otázku, či sa akcionári poisťovní nebudú obávať prísť na Slovensko vzhľadom na doterajšiu situáciu, kedy jedna vláda zisk poisťovniam umožnila a druhá zakázala, reagoval, že aj pri dôchodkovom poistení sú už veci tak zadefinované, že dôchodcovské spoločnosti zrušiť nemožno. Poznamenal, že pokiaľ sa dobre pripraví zákon, tak už nebude možné dané podmienky meniť podľa politickej požiadavky. Legislatívnu úpravu zakazujúcu zdravotným poisťovniam tvorbu zisku zaviedla od roku 2008 predchádzajúca vláda pod vedením Roberta Fica (Smer-SD). Nová vládna koalícia, ktorá vznikla po tohtoročných parlamentných voľbách, to považuje za zlé opatrenie, ktoré treba zvrátiť. Podľa jej programových téz by sa mala tvorba zisku zdravotných poisťovní za jasne stanovených pravidiel opäť obnoviť.

Holandský akcionár zdravotnej poisťovne Dôvera, ktorá patrí pod finančnú skupinu Penta, zažaloval Slovensko v januári 2009 na medzinárodnom arbitrážnom súde. Spoločnosť HICEE žiadala za zmarenie svojej investície ešte pred arbitrážou odškodné vo výške okolo 0,5 miliardy eur. Štát však výzvu na dohodu o mimosúdnom vyrovnaní odmietol. O arbitráži uvažoval aj holandský akcionár Union zdravotnej poisťovne Eureko B.V. a rakúska spoločnosť E.I.C., majoritný akcionár zdravotnej poisťovne Apollo. V súvislosti s novou legislatívnou úpravou začala vlani v novembri voči Slovensku konanie aj Európska komisia. "Zdá sa, že rozhodnutie o absolútnom zákaze používania zisku súkromných zdravotných poisťovní na iné účely, než je poskytovanie zdravotnej starostlivosti, predstavuje neodôvodnené obmedzovanie slobody pohybu kapitálu," uviedol vtedy hovorca komisára pre vnútorný trh Oliver Drewes. Ministerstvo zdravotníctva však trvalo na tom, že pri zavedení zákazu zisku zdravotných poisťovní postupovalo v súlade s platnou legislatívou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: