Nervové kmeňové bunky vyliečili miechu

Nervové kmeňové bunky vyliečili miechu
Zdroj: bigstockphoto.com

Ľudské nervové kmeňové bunky dokážu obnoviť pohyblivosť myší postihnutých chronickým poranením miechy.

V časopise Public Library of Science ONE to oznámil päťčlenný americko-holandský tím Aileen Andersonovej a Briana Cummingsa z Kalifornskej univerzity v Irvine. Prvou autorkou článku bola ich kolegyňa Desirée Salazarová. Doterajšie výskumy liečby miechy injekciami kmeňových buniek sa týkali akútnej fázy poranenia do obdobia niekoľko týždňov po jeho vzniku. Kombinovaným nasadením kmeňových buniek a liekov sa za takých okolností občas podarí dosiahnuť isté zlepšenie hybnosti. Aileen Andersonová a Brian Cummings s kolegami transplantovali ľudské nervové kmeňové bunky myšiam 30 dní po tom, čo im poranenie miechy paralyzovalo zadné končatiny. Tieto bunky sa najprv rozrôznili na bunky nervového tkaniva, ako sú oligodendrocyty, skoré neuróny a astrocyty. Následne migrovali na poranené miesta miechy.

Vedci podrobili myši po troch mesiacoch od počiatočnej liečby kmeňovými bunkami dvom rozličným skúškam pohybových funkcií. Ukázalo sa, že voči kontrolným zvieratám sa im vo významnej miere a natrvalo vrátila schopnosť chôdze. Toto zatiaľ v chronickej fáze paralýzy po poranení miechy nedokázali nijaké lieky. "Ľudské nervové kmeňové bunky predstavujú nový liečebný prístup, ktorý veľa sľubuje práve v oblasti poranení miechy. Základom tohto výskumu je rozsiahla práca, týkajúca sa akútnej fázy poranenia, ktorej výsledky sme už uverejnili. Ponúka dodatočnú nádej pre ochrnutých a všeobecne pacientov so zníženou pohyblivosťou v dôsledku poškodenia miechy," povedala Aileen Andersonová. "V USA žije s chronickým poranením miechy 1,3 milióna osôb. Tento najnovší výskum poskytuje ďalšie dôkazy, že ľudské nervové kmeňové bunky im azda napokon prinášajú skutočne účinnú liečbu," doplnil ju Brian Cummings.

Dosiaľ získané predklinické údaje sú natoľko presvedčivé, že vedci plánujú začiatok klinických skúšok s ľudskými pacientmi už v roku 2011.

Dátum zverejnenia: