Bobuľoviny ozdravujú starnúci mozog

Bobuľoviny ozdravujú starnúci mozog
Zdroj: bigstockphoto.com

Konzumácia bobuľovinového ovocia, ako sú čučoriedky či jahody, aktivuje v ľudskom mozgu "čistenie a údržbu", podporujúce zdravšie starnutie. Na 240. konferencii Americkej chemickej spoločnosti v Bostone, štát Massachusetts, to oznámil Shibu Poulose zo Strediska výskumu ľudskej výživy a starnutia Poľnohospodárskej výskumnej služby pri ministerstve poľnohospodárstva USA.

Predmetné výsledky získal s kolegom Jamesom Josephom, ktorý viedol laboratórium a zomrel v júni tohto roka. James Joseph bol priekopníkom skúmania úlohy antioxidantov v ovocí a orechoch pri prevencii vekom spôsobovaného úpadku poznávacích schopností. Bobuľoviny a zrejme aj vlašské orechy podnecujú činnosť prirodzených mechanizmov mozgu, ktoré z neho odstraňujú a recyklujú toxické bielkoviny, súvisiace so stratou pamäti a inými formami úpadku mentálnych schopností vo vyššom veku. "Základnou dobrou správou je, že prírodné polyfenolové zlúčeniny v ovocí, zelenine a orechoch majú antioxidačné a protizápalové účinky, ktoré podľa všetkého sčasti chránia proti duševnému úpadku s postupom starnutia," povedal Shibu Poulose.

S Jamesom Josephom v minulosti preukázali, že u starých laboratórnych potkanov dva mesiace stravy s dvojpercentným podielom jahôd, čučoriedok a černíc napravili vekové deficity nervových funkcií a správania náročného na učenie a pamäť. Nedávno sa zamerali na iný zreteľ úpadku nervových schopností s vekom: slabnutie činnosti mikroglií, mozgových buniek, ktoré plnia úlohu "upratovačov a údržbárov". Práve ony prostredníctvom tzv. autofágie (pohlcovania) odstraňujú a recyklujú spomenuté toxické bielkoviny a všetok biochemický odpad, ktorý by mohol narušiť mozgové funkcie. "V starnúcom mozgu mikroglie túto úlohu neplnia dostatočne a odpad sa hromadí. Navyše sa stávajú takpovediac hyperaktívnymi a začínajú poškodzovať zdravé mozgové bunky. Náš výskum ako prvý naznačil, že polyfenoly obsiahnuté v bobuľovinách obnovujú normálnu údržbu mozgu," doplnil Shibu Poulose. Z ich pokusov s kultúrami myších buniek totiž vyplynulo, že výťažky z bobuľovín potlačili pôsobenie bielkovín mTOR a bafilomycín A1, ktoré záporne regulujú alebo celkom vypínajú autofágiu škodlivín mikrogliami.

Vysoký obsah polyfenolov majú popri bobuľovinách a orechoch mnohé ďalšie druhy ovocia a zeleniny, predovšetkým sýto červené, oranžové a modré. V pozadí týchto sfarbení sú pigmenty anthokyaníny, ktoré majú silné antioxidačné účinky. Shibu Poulose však zdôraznil, že plody treba jesť celé. Obsah polyfenolov si zachovávajú aj mrazené bobuľoviny.

Zdroj: Komuniké American Chemical Society z 23.8.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: