Reuma – bolesti kĺbov, svalov, šliach a väzov

Bolesť je pre organizmus varovný signál a predstavuje ochranu pred poškodením tkanív.  Veľa ľudí trpí bolesťami kĺbov, svalov a šliach  a tieto ťažkosti sa často označujú ako reuma alebo reumatické ťažkosti.

Ťažkosti môžu vzniknúť následkom úrazov alebo ide o prvotné postihnutie   pohybového systému ochoreniami ako sú reumatoidná artritída,  psoriatická artritída, dnavá artritída a mnoho ďalších ochorení.....

Bolesť, opuch kĺbov často viacerých, ranná stuhnutosť, únava, slabosť, nechutenstvo signalizujú zápalové reumatické ochorenie a vtedy rozhodne treba vyhľadať reumatológa.

Deformácia kĺbov, bolesť zhoršujúca sa pri pohybe, časovo krátka ranná stuhnutosť signalizuje skôr degeneratívne ochorenia kĺbov, teda postihnutie pri ktorom dochádza k opotrebovaniu kĺbov. Najčastejšie ide  o poškodenie kĺbov rúk, kolien,  bedrových kĺbov a chrbtice. Vlastná pomoc spočíva v režimových opatreniach, a to hlavne v redukcii hmotnosti ak je prítomná nadváha, odstráneniu nadmernej a neprimeranej fyzickej záťaže a v pravidelnej rehabilitácii.  Potvrdenie diagnózy a liečba liekmi patrí do rúk lekára.

Veľmi časté sú bolesti chrbta či už následkom nesprávneho pohybového  stereotypu, deformít chrbtice ako je kyfóza alebo skolióza, ale  v neposlednej rade môže byť  bolesť príznakom poškodenia medzistavcovej platničky. 

Migrujúce bolesti kĺbov, teda bolesti kĺbov ktoré sa sťahujú z jedného kĺbu na druhý a súčasne celkové  príznaky – únava, slabosť, bolesti svalov, teplota, bolesti hrdla, horúčka  sa najčastejšie  objavujú v rámci infekčných ochorení ako je napr. chrípka, zápalové ochorenia pečene ap.

Akékoľvek pretrvávajúce bolesti pohybového systému si vyžadujú dôkladné vyšetrenie odborným lekárom.

Autor článku: MUDr. Daniela Halmová

Dátum zverejnenia: