Taliansky minister zdravotníctva sa ospravedlňoval za sfušovaný pôrod

Taliansky minister zdravotníctva dnes vycestoval na Sicíliu, aby sa osobne ospravedlnil rodičke za pästný súboj lekárov na operačnej sále, v dôsledku ktorého sfušovali jej pôrod. Laure Salpietrovej museli odstrániť maternicu a synček Antonio, ktorého porodila, mal po svojom príchode na svet v štátnej nemocnici v Messine problémy so srdcom a možno bude mať poškodený mozog, informovali dnes talianske médiá. Manžel rodičky Matteo Molonia povedal, že dvaja lekári sa nevedeli dohodnúť, či jej majú urobiť cisársky rez a ich hádka vyvrcholila súbojom, zatiaľ čo ona rodila. V dôsledku toho jej cisársky rez urobili až o hodinu, čo viedlo ku komplikáciám pre matku aj novorodenca.

Prokurátori vyšetrujú v tejto súvislosti päť lekárov a minister zdravotníctva Ferruccio Fazio navštívil dnes Salpietrovú v nemocnici, aby sa jej ospravedlnil. "Pokúšal som sa jej poskytnúť nádej, a predovšetkým som sa jej pokúšal povedať, že vláda je v tomto čase s ňou a jej rodinou," citovala ministra talianska tlačová agentúra ANSA. Incident je najnovším dôkazom častých lekárskych prešľapov v juhotalianskych nemocniciach. Poukázal tiež na nezvyčajne vysoký podiel pôrodov cisárskym rezom v Taliansku, spolu ich je 38 percent. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča cisársky rez u približne 15 percent pôrodov. Na Sicílii sa však cisárskym rezom rodí 52 percent detí a v Kampánii, kam spadá aj Neapol, až 60 percent detí, povedal minister.

Incident tiež vyvolal otázky o vzťahu súkromných lekárov so štátnymi. V tomto prípade bol jeden z dvojice pôrodníkov rodičkin súkromný gynekológ, ktorý sa o ňu staral počas jej ťarchavosti, a druhý pôrodník bol službukonajúci lekár v štátnej nemocnici.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: