Nástup do školy môže priťažiť malým astmatikom

Jeseň a začiatok školského roka spojený s nástupom do kolektívu je najrizikovejším obdobím pre vznik a zhoršenie astmy u detí. Dieťa v kolektíve oveľa rýchlejšie ochorie a práve bežné prechladnutie a vírusové ochorenia sú spúšťačom astmy až v 80 percentách prípadov. U detí, ktoré už astmou trpia, môže jeseň spôsobiť zhoršenie príznakov ochorenia. Malí astmatici sú tak na jeseň častejšie hospitalizovaní ako v iných ročných obdobiach.

Medzi typické prejavy astmy patrí ťažké dýchanie, záchvaty kašľa, piskoty pri dýchaní, ktoré sa často opakujú. Keďže sa môžu objaviť aj pri bežných infekciách dýchacích ciest, pre rodičov nie je vždy ľahké spozorovať začínajúcu či zhoršujúcu sa astmu. Združenie astmatikov Slovenskej republiky preto pripravilo edukačnú kampaň s cieľom informovať rodičov o riziku a možných príznakoch astmy u detí, o tom, ako sa ochorenie diagnostikuje a lieči.

V piatok 3. septembra tak bude v bratislavskom centre Polus od 14.00 do 18.00 hodiny prebiehať bezplatné meranie vitálnej kapacity pľúc a odborné poradenstvo bude na mieste poskytovať špecializovaná lekárka - imunoalergologička. Záujemcom sa bude zdarma rozdávať edukačná brožúra Deti a astma. Cez víkend bude podujatie pokračovať v čase od 9.00 do 20.00 hod., kedy bude poradenstvo poskytovať vyškolená zdravotná sestra. Pre tých, ktorí sa podujatia nemôžu zúčastniť, je k dispozícii web stránka www.brozura.sk a bezplatná infolinka 0800 800 888, kde si ju môžu zdarma objednať. Medzi prvé príznaky astmy, pri ktorých by rodičia mali zbystriť pozornosť, patrí najmä časté, opakujúce sa pískavé dýchanie a pretrvávajúci kašeľ, na ktorý nezaberajú antibiotiká. Všímať si treba aj opakujúce sa zadýchavanie a rozkašlanie dieťaťa pri športových aktivitách. U 50 až 80 percent detských pacientov astma prepukne už počas prvých piatich rokov života. Pomocou dnešných moderných liekov je však možné držať astmu pod kontrolou až u 80 percent detí.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: