V Moskve začína platiť zákaz nočného predaja tvrdého alkoholu

Hlavný ruský zdravotný inšpektor dnes vyhlásil, že plne podporuje zákaz nočného predaja alkoholu, ktorý dnes vstupuje do platnosti v Moskve. Zároveň vyjadril nádej, že podobný zákaz čoskoro zavedú aj na iných miestach krajiny. "K tomu by sa mali dopracovať všetky regióny," uviedol Gennadij Oniščenko, šéf Štátneho inšpektorátu zdravia, citovaný tlačovou agentúrou RIA Novosti. Inšpektorát, ako aj iné kontrolné orgány, budú podľa neho dôsledne monitorovať postup v tomto smere na regionálnej úrovni. V súlade s Kremľom vedenou kampaňou proti konzumácii alkoholu rozhodli moskovské úrady v auguste o skrátení doby predaja tvrdého alkoholu v tamojších predajniach.

Od 1. septembra nebudú mať Moskovčania možnosť kúpiť si tvrdý alkohol v čase od 22.00 do 10.00 h. Zákaz sa nevzťahuje na pivo, víno a "ľahké" alkoholické koktejly vo fľašiach s podielom alkoholu pod 15 percent. Ako poznamenáva agentúra RIA, ruská vláda plánuje znížiť do roku 2020 konzumáciu alkoholu o polovicu oproti súčasnej úrovni. Vyhlásila tiež boj ilegálnej produkcii a predaju alkoholických nápojov. Celonárodná legislatíva v tomto smere však neexistuje a v mnohých oblastiach je stále možné kúpiť alkoholické nápoje 24 hodín denne. Podľa oficiálnych štatistík zomrie v Rusku ročne na otravu alkoholom viac než 23.000 ľudí. V snahe vykoreniť ilegálnu výrobu alkoholu zaviedlo Rusko 1. januára minimálnu cenu vodky. Po tomto zdražení stojí pollitrová fľaša najmenej 89 rubľov, čo je v prepočte zhruba 2,25 eura.

V Rusku sa v súčasnosti skonzumuje približne 18 litrov alkoholu na obyvateľa ročne. Ide o dvojnásobok kritickej úrovne stanovenej Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO).

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: