Čínska rastlinná zmes pomáha po chemoterapii

Čínska rastlinná zmes pomáha po chemoterapii
Zdroj: bigstockphoto.com

Pokusy na myšiach ukázali, že staročínsky liek môže prostredníctvom podpory delenia črevných buniek a tlmenia zápalovej reakcie obmedziť vedľajšie črevné účinky chemoterapie rakovinových pacientov. V časopise Science Translational Medicine to oznámil osemčlenný výskumný tím, ktorý viedol Yung-Chi Cheng z Lekárskej školy Yaleovej univerzity v New Havene (štát Connecticut, USA). Prvým autorom článku bol jeho kolega Wing Lam. Ide o stáročia používaný čínsky liek nazývaný Chuang Čchin Tchang (Huang Qin Tang), ktorý tvoria štyri rastlinné zložky: peónia, šišak respektíve šišiak bajkalský, sladké drevo a napokon plody rešetliaka. Osvedčuje sa pri hnačke, nevoľnosti a vracaní.

Nedávne overovacie výskumy, uskutočnené v kontexte protokolov západnej medicíny, overili, že tento tradičný liek obmedzuje poškodenie čreva chemoterapiou v prípade pacientov, trpiacich rakovinou hrubého čreva a konečníka. Yung-Chi Cheng s kolegami sa v novom výskume zameral na laboratórne pripravenú verziu lieku označenú ako PHY906. Preukázali, že jeho účinok vyplýva zo schopnosti pôsobiť naraz na celý rad biologických procesov v organizme. „Redukcionistický prístup k liečbe vedľajších účinkov vyvolaných rakovinovou chemoterapiou, alebo zložitou chorobou, nestačí. K vývoju nových liekov by mohli viesť kontrolované výskumy biologických účinkov tradičných bylinných liekov, ktoré pôsobia na viacero miest organizmu viacerými chemickými látkami,“ povedal Yung-Chi Cheng.

Členovia tímu liečili myšiam rakovinu chemoterapiou. Tumory sa pri tom zvieratám zmenšili, no chemoterapia im súčasne rozsiahle poničila vnútornú výstelku čriev. Napravilo to však už niekoľkodňové podávanie PHY906. V črevách týmto prípravkom liečených myší sa vo vyššej miere vyskytovali signálne molekuly Wnt kmeňových buniek. Wnt signalizáciu však nepodnietil samotný PHY906, až po premiešaní s istým v čreve hojne zastúpeným bakteriálnym enzýmom. Výsledkom bolo nahradenie poškodených črevných kmeňových buniek zdravými. PHY906 navyše zabránil migrácii zápalových buniek do čreva, čím výrazne klesla celková úroveň zápalu. Tradičný čínsky liek Chuang Čchin Tchang sa tak môže stať modelom pre vývojárov nových liekov, ktorí skúšajú kombinácie účinných látok v nádeji, že spoločne budú fungovať lepšie ako samostatne ktorákoľvek z nich. PHY906 sa aktuálne podáva iba pacientom, zúčastňujúcim sa na klinickej skúške. Yung-Chi Cheng s kolegami upozorňuje, že mnohé bylinné prípravky predávané ako Chuang Čchin Tchang môžu obsahovať škodlivé alebo neúčinné náhražky.

Zdroje: Science Translational Medicine z 18.8.2010; Komuniké American Association for the Advancement of Science z 18.8.2010

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: