Voda lieči – knajpovanie (kneippovanie)

Voda lieči – knajpovanie (kneippovanie)
Zdroj: bigstockphoto.com

Ak vidíme turistu s unavenými nohami máčať si ich v horskom potoku, tak knajpuje. Ak nám v detstve pri horúčke na telo prikladali octové obklady, bolo to knajpovanie. Ak si v strese pred skúškou oplachujeme spánky studenou vodou, aby sa vrátila vysoká koncentrácia, knajpujeme.

Asi 200 rokov sa v našom stredoeurópskom priestore používa voda na liečebné účely. Najprv pán Vincent Priessnitz ako prostriedok zrýchlenia hojivých procesov spropagoval a dokázal presadiť studený zaparovací obklad (jemná tkanina  namočená v studenej vode plus presahujúca nepremokavá látka plus vlnený zábal - na cca 2 hodiny). Na európskom kontinente bola používaná terapia vodou však oveľa skôr (Galenus), predovšetkým na dvoroch cisárov v starom Ríme, čiže asi pred 2000 rokmi.

Farár Sebastian Kneipp (1821-1897) vypracoval a zlepšoval celý rad liečebných procedúr, kde voda lieči. Studené kúpele a ponárania, zábaly, striedanie teplej a studenej vody, teplé a parné kúpele.

Liečebné procedúry nazvané v európskom priestore po ňom, t.j. knajpovanie (kneippovanie) pomáhajú pri častých prechladnutiach a problémoch s imunitou, alergiami, pri bolestiach hlavy a krku, bolestiach kĺbov, poruchách spánku, srdcovocievnych ochoreniach vrátane hypertenzie, a problémoch s vyššou hmotnosťou. Kneipp sa sám vyliečil z tuberkulózy tým, že sa ponáral niekoľkokrát do týždňa do studených vôd Dunaja – mal 28 rokov a diagnóza sa vtedy pokladala za takmer smrteľnú.

Voda pôsobí jednak lokálne na oblasť, na ktorú sa aplikuje, jednak na nervové zakončenia v danej oblasti, a tým aj na vnútorné orgány. Zrýchľuje sa metabolizmus bunky vrátane eliminácie toxínov z tela,  zlepšujú sa obranné procesy organizmu.

V Tirolsku, Bavorsku (pôvodný bol Bad Wőrishofen), ale i iných častiach sveta sa používa knajpovanie ako súčasť wellness centrier, ale najväčšia výhoda danej metódy je to, že ju môžete robiť doma, kdekoľvej na dovolenke, na chalupe, na záhrade, na chate.

Základné zásady knajpovania:

  • Keď budete používať studené procedúry, telo alebo daná časť tela predtým musí byť teplá, rozohriata.
  • Používajte 2 maximálne 3 krát knajpovanie za deň (organizmus musí mať čas na naštartovanie ozdravných procesov).
  • A nikdy nezabudnúť na to, že z knajpovania musíme mať radosť, zábavu.

Praktický príklad: Po rannej rozcvičke a teplej sprche použite studenú sprchu– najprv končatiny dolné, potom horné, následne brucho. Studenú vodu možno aplikovať sprchou aj samostatne na tú časť tela, ktorá bolí, napr. rameno, koleno . Lokálne kúpele alebo ponárania iba častí tela sa robia najčastejšie vtedy, ak máte problémy so srdcom, alebo pri reumatizme. Môžete si urobiť sedací studený kúpeľ v bidete, ev. ponorte dolnú polovicu tela vo vani (nie pri  obličkových a močových problémoch). Cca 30-40 sekúnd aplikácie studenej vody, keď začnete pociťovať skutočný chlad a mierne „ihličkovanie“. Studená voda má asi 16 -18 st.C. Dýchajte pomaly a pravidelne. Potom treba vyšúchať pokožku, obliecť sa do tepla, urobiť masáž s dobrým olejom.

Jeden tip na naštartovanie mozgu po obede a následnom útlme – ak nemáte južanskú siestu, urobte si „Armbad“: ponorte predlaktia a ramená čo najvyššie do studenej vody. Krvný obeh vám naženie a rozprúdi krv v hlave a mozgu. Asi pol minúty ponorenia.

Ľudské telo nemôže byť držané „iba v bavlnke“, nemôže sedieť v klimatizovanom úrade celý deň, potom vo fitness centre a večer za počítačom alebo televízorom. Nič proti daným činnostiam, ale náš organizmus treba vystavovať vonkajšiemu prostrediu, aj tomu extrémnemu. Napríklad aplikovať studenú vodu. Nemusíme si presne pamätať koľko sekúnd alebo minút, ako sa daný proces volá, ale musíme sa cítiť dobre, musíme svoj organizmus „naštartovať“. Tým zvyšujeme svoje imunitné schopnosti , zlepšujeme svoj pohybový aparát, odstraňujeme stres, depresie, bolesti.

Autor článku: MUDr. Jana Kelová, CSc.

Dátum zverejnenia: