Nad sadzbou poistného za poistencov štátu visí otáznik

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH) urobí všetko preto, aby sadzba poistného za poistencov štátu bola na budúci rok vyššia. Ako ďalej ozrejmil po dnešnom rokovaní kabinetu, päťpercentná sadzba, ktorú požadujú stavovské a profesijné organizácie v zdravotníctve, je aj jeho zámerom. "Ale vzhľadom na stav rozpočtu budeme musieť hľadať čo najoptimálnejšiu sumu. Chceme, aby tých peňazí na zdravotníctvo bolo dostatok a viac ako minulý rok." V súčasnosti je sadzba na úrovni 4,78 percenta z vymeriavacieho základu za ekonomicky neaktívnych poistencov.

Zástupcovia zdravotníckych organizácii v utorok 7. septembra avizovali, že majú informácie, že sa, naopak, uvažuje o znížení sadzby na štyri alebo 4,5 percenta. To by podľa prezidenta Slovenskej lekárskej komory Milana Dragulu znamenalo výpadok finančných zdrojov vo výške 189 miliónov eur alebo pri miernejšom scenári 52 miliónov eur. Upozornil, že pokiaľ by sadzba poklesla na štyri percentá, kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti by sa zhoršila a predĺžili by sa aj čakacie lehoty na zákroky. Priblížil tiež, že v prípade takéhoto kroku budú lekári pracovať iba do výšky limitov od zdravotných poisťovní.

"Samotný pokles na štyri percentá by bol automaticky podľa platnej legislatívy, pretože tá sadzba bola navýšená dočasne. Ak by sme nezmenili nič, tak by to kleslo," uviedol dnes minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Aké číslo bude definitívne, je však podľa jeho slov ešte predmetom rokovania s ministerstvom zdravotníctva. Ako pripomenula premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS), do sektora by malo na budúci rok smerovať viac prostriedkov zo zdravotných odvodov, čo Mikloš považuje za zásadnú vec. "Treba to prepočítať, aby sme vedeli, koľko má a musí byť to percento, pretože nie je dôležité percento, ale celkový objem peňazí, ktorý do zdravotníctva pôjde." V prípade, že by došlo k zníženiu sadzby poistného na štyri percentná, znamenalo by to podľa exministra zdravotníctva Richarda Rašiho (poslanec za Smer-SD) likvidáciu pre mnohých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Ako podotkol pre TASR, výpadok, ktorý by tento krok spôsobil, by nevykompenzovalo viac prostriedkov zo zdravotných odvodov, keďže štát platí poistné za asi tri milióny poistencov. Myslí si, že by to preto viedlo k rušeniu zmlúv medzi mnohými poskytovateľmi zo strany poisťovní, ako aj k redukcii finančných limitov, čo avizovali aj stavovské a profesijné organizácie v zdravotníctve.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: