Jeseň je obdobie, kedy by sa mal alergik začať pripravovať na novú sezónu

Jeseň je obdobie, kedy by sa mal alergik začať pripravovať na novú sezónu
Zdroj: bigstockphoto.com

Peľová sezóna končí obyčajne v druhej polovici septembra, prípadne októbra, podľa toho, aký teplý je rok. "Zároveň je to obdobie, kedy by sa pacient mal začať pripravovať na novú peľovú sezónu," vysvetlil hlavný odborník ministerstva zdravotníctva SR pre odbor klinická imunológia a alergológia Peter Pružinec. Ľudia, ktorí počas tohto roka po prvý raz pocítili alergické problémy, by počas jesene mali navštíviť odborníka - alergológa. Ten na základe testov vie jednoznačne určiť, či pacient má alebo nemá alergiu. Testovanie sa robí na koži pacienta. Na predlaktie ruky sa nakvapkajú alergény vo forme roztoku, cez každú kvapku prepichne lekár kožu lancetkou. Aj keď pacient cíti vpich, testovanie nie je bolestivé.

Ak alergén vyprovokuje uvoľnenie histamínu, do niekoľkých minút sa objaví reakcia - červený svrbivý pupienok. Veľkosť pupienka je približne úmerná úrovni alergie na určitý alergén. Ako pozitívna odpoveď sa počíta pupenec vo veľkosti 3 mm a väčší. Pacienti, ktorí sa na alergiu už liečia, nemusia tieto testy absolvovať každý rok. "Robia sa na začiatku, kedy sa stanoví diagnóza, teda alergén, na ktorý pacient reaguje. Potom sa robia podľa rozhodnutia lekára, keď zisťuje, či sa lepší stav a podobne. Je to približne každé dva tri roky," vysvetlil Pružinec. Aj keď lekári testujú pacientov počas celého roka, testovanie pacientov s peľovými alergiami sa podľa Pružinca robí práve v tomto období, teda po odznení peľovej sezóny.

Dôležité je, aby pacienti pred kožnými testami nekonzumovali tabletky. "Mnohé lieky túto alergickú reakciu utlmujú a utlmujú aj kožné testy. Potom, samozrejme, vyjdú falošne negatívne testy," dodal odborník. Na základe kožných testov a laboratórnych vyšetrení tak potom vie alergológ nasadiť pacientovi konkrétnu liečbu. Základom boja s alergiou je tzv. desenzibilizácia alebo inými slovami alergénová imunoterapia. Princíp takejto liečby spočíva v znižovaní precitlivenosti organizmu na alergén. Pacient postupne užíva zvyšujúce sa dávky alergénu až do takej miery, že si opäť voči nemu vybuduje znášanlivosť. Čiže, zmierňuje alebo časom dokonca odstraňuje príznaky alergie.

Príznaky alergie sa môžu po takejto liečbe zmierniť natoľko, že sa zníži aj množstvo potrebných úľavových liekov, ako sú antihistaminiká a kortikoidy. Okrem toho desenzibilizácia preventívne bráni vzniku nových alergií a rozvoju astmy. Liečba alergie desenzibilizáciou má viaceré formy: kvapky, injekcie alebo tabletky.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: