ÚVZ SR upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v EÚ

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ktoré nahlásili do systému RAPEX (Rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Litve, Českej republike, Bulharsku, Nemecku a v Estónsku.

Ide o Cream gel neznámej značky pochádzajúci z Ruskej federácie.

Ďalším výrobkom, na ktorý upozorňuje ÚVZ, je farba na vlasy Perfect Color Intensive Creme Gold Quality Colour značky VENITA vyrobená v Poľsku. Ide o odtiene 001 Super rozjasniajacy blond naturalny, 002 Super zosv. svetlý blond (Brightening golden blonde), 003 Super zosv. pastelový blond (Brightening pastel blonde), B 10 Jasny blond, B 20 Naturalny blond, 70 Sredni kasztan, 75 Kávovohnedá (Kawowy braz), 80 Tmavý gaštan, 90 Čokoládovohnedá, 130 Burgund, 131 Granátové jablko + 131 nové balenie, 141 Bordo, 150 Rubin, 160 Ciermna wišnia, 161 Višňa, 181 Baklažán, 220 Czarny. Farba na vlasy je zabalená v zelenej škatuľke, farbiaci krém sa nachádza v šedej 50 ml tube.

ÚVZ upozorňuje aj na poľský ružový lak na nechty s bielym vrchnákom so zlatým prúžkom TMT Nail Enamei, color 40, čierny lak na nechty s čiernym vrchnákom Nail Polish BT (Beauty Treats) color 118 - Black z USA a na rúže Lipstick BAOLISHI/JULINNA No 9 - hnedá, No 11 červená a BAOLISHI No 70 zabalené v plastovom obale. Ďalším nebezpečným kozmetickým výrobkom je podľa informácií ÚVZ žltý lak na nechty v 8,5 ml sklenej fľaštičke, so šedým vrchnákom Nail Polish OPOOLA, color 6, farba na vlasy značky VENITA Henna Color/Herbal Colouring Balm with henna extract v 75 ml tube zabalená v hnedej škatuľke v rôznych farbách: 2 Ambre, 3 Červený pomaranč, 4 Henna, 5 Paprika, 6 Blond Venitien Titan, 7 Copper, 8 Rubin, 9 Svetločervený, 10 Granátové jablko, 12 Višňa, 16 Prune Plum/ Divoká slivka, 17 Aubergine, 18 Black Cherry, 100 Blond platine.

Nebezpečným kozmetickým výrobkom je aj krém na zosvetlenie pokožky G&, G Dynamiclair Lightening Beauty Creme v 300 g bielom tégliku s červeným otočným vrchnákom. Tiež Body White HP.3 Body clearing gel v 500 ml bielej fľaši s vrchnákom, Body White HP.3 Body clearing oil a krém na zosvetlenie pokožky Bio Claire Lightening Body Cream v 300 g bielej plastovej fľaši s otočným vrchnákom, nažltlej farby. ÚVZ upozorňuje aj na výrobok na obnovenie prirodzenej farby vlasov Hair care product ADTISEDIN značky Dve linii v 200 ml bielej plastovej fľaši zabalenej v kartónovej škatuľke. "Je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj na trhu Slovenskej republiky, preto spotrebiteľom odporúčame, aby ich nekupovali a v prípade, že tak urobili, aby ich ďalej nepoužívali," apeluje ÚVZ.

TASR o tom dnes informoval hlavný hygienik SR Ivan Rovný.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: