Množstvo peľu v ovzduší výrazne pokleslo

Výrazné ochladenie sprevádzané dažďom prinieslo v uplynulom týždni celkovo výrazný pokles peľu v ovzduší na celom území Slovenska. Podľa údajov monitorovacích staníc peľovej informačnej služby (PIS) pri Úrade verejného zdravotníctva v Bratislave a regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach, Trnave, Nitre, Žiline a v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom PIS na Slovensku, na celom území Slovenska opäť dominoval peľ silného alergénu – ambrózie, a ešte stále slabo alergizujúcej pŕhľavy.

"Vplyvom výdatných zrážok však klesli na celom území aj denné koncentrácie peľu ambrózie do nízkych hladín. Najvyššiu hladinu peľu ambrózie počas uplynulého víkendu namerali v Košiciach, a to 55 peľových zŕn v kubickom metri vzduchu. Na ostatnom území Slovenska sa peľ ambrózie i ostatných alergénov v ovzduší vyskytoval väčšinou v nižších, alergologicky menej významných koncentráciách," uviedla vedúca oddelenia biológie životného prostredia RÚVZ v Banskej Bystrici Janka Lafférsová. Dodala, že okrem už uvedených alergénov je v ovzduší ešte stále peľ skorocelu, mrlíkov, chmeľu a ďalších bylín, najmä z čeľade astrovitých a mrkvovitých. Koncentrácie spór plesní rodu Cladospórium a Alternária v ovzduší výrazne poklesli na celom území. K ich výraznému poklesu dochádzalo tiež v súvislosti so zrážkami a ochladením. 

Dobrou správou podľa nej je pre alergikov to, že pokračujúce chladné počasie s výraznou zrážkovou činnosťou bude udržiavať nízke hladiny denných koncentrácií peľu v ovzduší. Naďalej bude prevažovať peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy spolu s peľom ambrózie - najvýznamnejšieho alergénu jesene. Po ústupe dažďov a po miernom oteplení však ešte možno očakávať zvýšenie koncentrácií peľu ambrózie i ostatných bylín. Zvýšia sa aj koncentrácie spór húb (plesní). Až do neskorej jesene sa budeme stretávať stále s peľom paliny a tráv, ale už len v nízkych koncentráciách.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: