V Maďarsku likvidujú kvôli chrípke hydinu, dodnes to bolo už 343.000 kusov

V Maďarsku likvidujú kvôli chrípke hydinu, dodnes to bolo už 343.000 kusov
Zdroj: bigstockphoto.com

Na juhovýchode Maďarska zlikvidovali dodnes 343.000 kusov hydiny kvôli nákaze vírusom vtáčej chrípky, ktorú objavili minulý týždeň na farme v župe Bács-Kiskun. Informoval o tom dnes v Budapešti hlavný veterinár Miklós Süth.

"Hydinu vieme uchrániť pred nákazou najúčinnejšie takým spôsobom, ak čo najskôr zlikvidujeme choré zvieratá. Od 7. júna zlikvidovali úrady v okolí obce Bodoglár dovedna 343.380 kusov hydiny," povedal hlavný veterinár.

Likvidáciu v obciach Bodoglár, Szank a Móricgát, na ktorej sa podieľa 28 veterinárov a 60 pomocných pracovníkov, mienia ukončiť do štvrtka. Celkový počet zlikvidovaných chovných zvierat dosiahne 390.000 kusov.

Nákaza sa objavila minulý týždeň na farme v obci Bodoglár, počas víkendu zistili infekciu v dvoch ďalších obciach župy. Zatiaľ nie je potvrdené, že ide o smrteľný kmeň H5N1, veterinári očakávajú výsledky testov z referenčného laboratória Európskej únie v britskom Weybridge koncom tohto týždňa.

Vo februári a v marci vírus H5N1 zabil v Maďarsku 60 vtákov, avšak medzi chovnou hydinou sa nevyskytli žiadne prípady nakazenia. Keďže v priebehu mesiaca sa nevyskytli nové prípady, vláda koncom apríla zrušila všetky bezpečnostné zóny. Susedné Rumunsko informovalo o nákaze vtáčej chrípky na farmách po celej krajine, čo viedlo k odstráneniu niekoľko státisícov vtákov. Ani v jednej z týchto dvoch krajín nebol hlásený prípad nakazenia človeka vtáčou chrípkou.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: