Poslanci poprosili Uhliarika, aby prehodnotil zmeny u onkologických liekov

Niektorí poslanci z parlamentného výboru pre zdravotníctvo dnes poprosili ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH), aby prehodnotil zmenu kategorizácie týkajúcu sa inovatívnych liekov proti rakovine. Ako ďalej ozrejmil po neformálnom stretnutí na pôde výboru, ktorého sa zúčastnili niektorí jeho členovia, šéf rezortu a zástupcovia pacientov, jeho predseda Viliam Novotný (SDKÚ-DS), ak sa minister pre zmenu rozhodne, mal by dôsledne monitorovať, či to neovplyvnilo dostupnosť týchto liekov. Podotkol, že rozumie argumentom rezortu pre túto zmenu, pripustil však, že opodstatnené sú aj obavy pacientov, ktorí sa boja, že sa obmedzí ich dostupnosť.

Ministerstvo zdravotníctva plánuje zmeniť spôsob úrady viacerých onkologických liekov, čo podľa pacientskych organizácií spôsobí zníženie ich dostupnosti. Po novom by ich od októbra nemali nakupovať lekárne, ale nemocnice, keďže dôjde k ich preradeniu do skupiny liekov so spôsobom úhrady A. Pacienti sa obávajú, že zadlžené zariadenia nebudú mať dostatok prostriedkov na ich nákup a budú tak siahať po iných alternatívach liečby. Ako ozrejmil Uhliarik, cieľom je zabezpečiť bezpečnosť, a to aby sa tieto lieky nedostávali do rúk pacientom, ktorí nevedia, ako ich skladovať. V tejto súvislosti poukázal, že sme jediná krajina vo svete, kde sa do rúk pacientom dostávajú vnútrožilovo podávané lieky.

Šéf rezortu zástupcov pacientov ubezpečil, že nemôže dôjsť k situácii, že by sa obmedzila dostupnosť týchto liekov. Pripomenul, že nemocnice už aj teraz nakupujú onkologické lieky a táto zmena sa má týkať 19. Peniaze z poisťovní za tieto lieky prídu do nemocníc podľa jeho slov skôr, ako ich oni budú musieť uhradiť dodávateľom. Deklaroval tiež, že ministerstvo vyhodnotí návrhy riešenia situácie, ktoré dnes odzneli na výbore. Zároveň zdôraznil, že pokiaľ by sa stal prípad, že by sa liek k pacientovi nedostal, on osobne ho bude riešiť. "Návrhy na takúto zmenu boli už v minulosti, ale boli vždy pozastavené," povedal exminister zdravotníctva Richard Raši (poslanec za Smer-SD) s tým, že by takúto zmenu nepodpísal ani dnes. Podotkol, že každé opatrenie sa má urobiť až vtedy, keď bude istota, že z hľadiska dostupnosti nedôjde k žiadnemu obmedzeniu. "Nakoľko sú pochybnosti a obavy zo strany pacientov a organizácií, ktoré ich zastrešujú, najvhodnejšie riešenie je nejsť do tejto zmeny a prejsť všetky detaily, aby sa nestalo, že by sa liek k pacientovi nedostal."

"Naše obavy spočívajú v tom, že nemocnice sú zadlžené a my nemáme istotu, ak budeme odkázaní na to, že budeme dostávať lieky z budgetu nemocnice, že nedôjde k limitácii. Máme obavy, že jedného dňa nebude môcť lekár predpísať liek, pretože mu povie riaditeľ, že nie sú peniaze," uviedla Zuzana Böhmová z občianskeho združenia na podporu pacientov s rakovinou prsníka. Priblížila, že doteraz si pacient liek po jeho predpísaní na recept vyzdvihol v lekárni. Tej ho za konkrétneho pacienta následne preplatila poisťovňa. "Teraz ho máme dostať od nemocnice, čiže poisťovňa nebude platiť konkrétny liek pre konkrétneho pacienta. Poisťovňa zaplatí veľkú sumu peňazí, ktorá sa bude prerozdeľovať," zhrnula s tým, že pacienti sa obávajú, že peniaze nebudú stačiť, lebo sa použijú aj na úhradu iných položiek a chorí nakoniec svoje lieky nedostanú.

Predseda Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá združuje desiatky malých nemocníc, Marián Petko pre TASR priblížil, že liečba onkologických pacientov už v súčasnosti tvorí polovicu nákladov nemocníc na lieky. Nedá sa podľa neho vôbec vylúčiť, že pri zlej finančnej kondícii niektorých nemocníc môže dôjsť k spomínaným problémom. Ozrejmil, že môže totiž dôjsť k situácii, keď distribučné spoločnosti vytvoria tlak a povedia zariadeniu, aby lieky pred dodaním najprv zaplatilo. Navrhovaná zmena sa má týkať inovatívnych liekov proti rakovine, ktorá si ročne na Slovensku vyžiada asi 12.000 životov. Tzv. cielená terapia, ktorá pôsobí priamo na nádor a neničí ostatné bunky v tele, sa využíva napríklad na liečbu metastázujúcej rakoviny hrubého čreva a konečníka, ako aj prsníka, pľúc, karcinómu hlavy a krku, lymfómu a aj na liečbu pacientov s mnohopočetným myelómom. Onkológ Ivan Koza z Národného onkologického ústavu pre TASR vysvetlil, že cielené terapie pri viacerých ochoreniach zvyšujú pravdepodobnosť vyliečenia, ako aj predlžujú život pacientov, zaznamenal sa tiež pokles recidív ochorení.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: