VšZP: Z. Zvolenskú v kresle riaditeľa nahradí M. Faktor

Minister zdravotníctva Ivan Uhliarik dnes zobral na vedomie rozhodnutie generálnej riaditeľky a predsedníčky predstavenstva štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Zuzany Zvolenskej o odstúpení z funkcie, ktorá tento post zastávala od marca 2008. Zvolenskú vo funkcii nahradí Marián Faktor.

Šéf rezortu zároveň zobral na vedomie odstúpenie členov predstavenstva Martina Višňanského, Viktora Očkaya, Martina Senčáka a Natálie Račekovej. Novými členmi predstavenstva VšZP sú s účinnosťou od 11. septembra 2010 Martin Barto, Igor Dorčák, Jana Ježíková a Miroslav Džugan. Uhliarik zdôvodnil zmeny na poste generálneho riaditeľa nepriaznivou situáciou poisťovne. Tú treba podľa jeho slov naliehavo riešiť tak, aby nemala vplyv na ďalšie konzekvencie v zdravotníctve. "Veľmi urýchlene musíme napraviť finančnú situáciu a nastaviť vyrovnané hospodárenie," uviedol na margo VšZP. O nejakých ďalších možných finančných injekciách pre poisťovňu je zatiaľ podľa Uhliarika predčasné hovoriť. "Musíme sa presne zoznámiť s hospodárením, s výškou dlhov, s príjmovými a výdavkovými časťami. Až potom sa môžeme vyjadriť, ako sa to bude riešiť," dodal šéf rezortu s tým, že do konca roka 2010 by sa mala súčasná finančná situácia VšZP premeniť na vyrovnané hospodárenie.

M. Faktor v rokoch 2005 až 2007 zastával funkciu riaditeľa krajskej pobočky VšZP a následne bol riaditeľom krajskej pobočky súkromnej Dôvery. Novovymenovaný šéf poisťovne pôsobil aj ako manažér projektu integrácie Dôvery a Apolla. Kabinet ho pôvodne 14. júla vymenoval do funkcie vedúceho služobného úradu Ministerstva zdravotníctva SR. Z postu ho na Uhliarikov návrh odvolal k 9. septembru. Ten následne ozrejmil, že tento krok nebol prejavom nedôvery, ale že sa s Faktorom uvažuje na iných pozíciách v zdravotníctve. V štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni, ktorej stopercentným akcionárom je ministerstvo zdravotníctva, je v súčasnosti vyše 3,5 milióna poistencov. Navýšenie jej poistného kmeňa spôsobilo zlučovanie so štátnou Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Minister Uhliarik už avizoval, že urobí všetko preto, aby štátna poisťovňa, ktorá vlani hospodárila so stratou 17 miliónov eur, dosiahla vyrovnané hospodárenie.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: