Prínos hormonálnej antikoncepcie

Prínos hormonálnej antikoncepcie
Zdroj: bigstockphoto.com

Kombinované estrogén-gestagénne kontraceptíva patria k vysoko efektívnym metódam regulácie plodnosti. Antikoncepčná spoľahlivosť a zdravotná bezpečnosť sú samozrejmosťou ich účinku. Kombinované hormonálne kontraceptíva sa však vyznačujú aj mnohými nekontraceptívnymi zdravotnými benefitmi.

Zdravotné benefity kombinovaných hormonálnych kontraceptív sú podmienené ich priamym ovplyvnením fyziologických procesov, ako sú ovulácia a menštruácia. V poslednom období bolo dokázané, že progesterón a gestagény majú schopnosť blokovať zápalovú odpoveď sliznice maternice, ktorá sa podieľa na vývoji mnohých gynekologických chorobných stavov.

Kombinované hormonálne kontraceptíva sa vyznačujú silným gestagénnym vplyvom na sliznicu maternice (endometrium) a potlačením ovariálnej biologickej syntézy steroidných hormónov (steroidogenézy), čím je podmienený ich ochranný účinok. Vyplývajúc z metabolických vlastností kombinovaných hormonálnych kontraceptív sa odvíja aj ich prínos v riešení chorobných stavov, ktorých vývoj je podmienený menštruačným a ovariálnym cyklom.

Dovidenia menštruačné bolesti

Jednou z indikácií hormonálnych kontraceptív je výskyt menštruačných bolestí (dysmenorrhoe), druhý najčastejší problém menštruujúcich žien. V závislosti od použitého gestagénu v kombinovanom hormonálnom antikon  cepčnom preparáte dochádza k ovplyvneniu hrúbky sliznice maternice. Napríklad chlórmadinonacetát (CMA) významne redukuje sliznicu maternice špeciálnym účinkom na metabolizmus endometriálnej kyseliny arachidonovej, čo následne znižuje produkciu prostaglandínu F2 alfa, zodpovedného za silné kontrakcie svaloviny maternice (myometrium) u žien s menštruačnými bolesťami.

Ďalšou z indikácií je stav po chirurgickej liečbe výskytu cýst (endometrióza), anemizujúce krvácanie z pohlavných orgánov mimo menštruačného cyklu. Indikované je aj použitie hormonálnej kombinovanej antikoncepcie na redukciu rastu nezhubných nádorov (myómy), redukciu výskytu funkčných ovariálnych cýst. Potvrdený je aj ochranný vplyv kombinovaných kontraceptív na výskyt endometriálneho a ovariálneho karcinómu. Kombinované kontraceptíva s antiandrogénnym gestagénom sú nápomocné  aj v liečbe zvýšenej tvorby mazu kožnými žľazami (seborrhoe), akné a nadmerného ochlpenia mužského typu u žien (hirzutizmus).

Jedným z gestagénov s antiandrogénnym efektom je chlórmadinonacetát (CMA), ktorého vplyv na akné je podmienený jeho schopnosťou kompetitívne inhibovať androgénny receptor, redukovať počet androgénnych receptorov a inhibovať enzým 5 alfa reduktázu. Všetky kombinované kontraceptíva zvyšujú SHBG, ktorý viaže voľný testosterón, a tým blokuje jeho klinické prejavy na koži. Určite ešte nie sú defi nované všetky pozitívne vplyvy kombinovaných kontraceptív. Jedno je však isté: použitie kombinovaných kontraceptív sa už v súčasnosti presúva z medikamentu redukujúceho plodnosť do roviny preparátu pomáhajúceho zlepšovať zdravotný stav a podporovať kvalitu života užívateliek.

 

Autor článku: MUDr. Zuzana Petrovičová, časopis Bedeker zdravia

Dátum zverejnenia: