Pre mnohých mužov je prostata veľkou neznámou, aj keď im spôsobuje problémy

Aj keď prostata mnohým mužom spôsobuje zdravotné problémy, pre viacerých je veľkou neznámou a majú o nej len málo informácií. Práve Európsky týždeň urológie, ktorý trvá od 13. do 17. septembra, ich má presvedčiť, aby svoju prostatu nezanedbávali a pokiaľ s ňou majú ťažkosti, aby sa s nimi bez obáv zverili lekárovi. Povedomie o prostate je medzi širokou verejnosťou slabé, a to aj napriek tomu, že podľa odborníkov s ňou bude mať skôr či neskôr problém každý muž, pokiaľ bude žiť dostatočne dlho. Jej hlavnou funkciou je vytvárať tekutinu, z ktorej vzniká po zmiešaní so spermiami a ďalšími látkami ejakulát. Síce patrí medzi pohlavné orgány, jej ochorenia sa prejavujú najmä pri močení.

Mužov vo vyššom veku ohrozujú najčastejšie najmä karcinóm prostaty a tzv. benígna prostatická hyperplázia (BPH), teda nezhubné zväčšenie prostaty, ktoré vzniká v procese starnutia. BPH nesúvisí s rakovinou a nie je životu nebezpečné, no môže významne ovplyvniť každodenné aktivity muža. Toto ochorenie mu spôsobuje ťažkosti pri močení, časté močenie, predovšetkým nepríjemné časté močenie v noci, slabý prúd moču, pocit nevyprázdneného močového mechúra. "To sú symptómy, ktoré sa objavujú po 50. roku života a je ich možné medikamentózne ovplyvniť tak, aby neprogredovali, aby sa u pacienta zlepšila kvalita života," skonštatoval predseda Slovenskej urologickej spoločnosti Ján Kliment.

Karcinóm prostaty nemusí mužovi vo svojich počiatočných štádiách robiť žiadne ťažkosti, prípadne sa môžu vyskytnúť problémy veľmi podobné ako pri nezhubnom zväčšení prostaty. Práve preto je podľa Klimenta dôležité, aby muži vo veku nad 50 rokov absolvovali pravidelne každé tri roky preventívnu prehliadku u urológa. Trojročný interval sa podľa Klimenta môže niektorým zdať pomerne dlhý, no pre mnohých mužov je podľa odborníka dostačujúci. "V prípade, že pri vyšetrení sa zistia faktory, ktoré by svedčili o tom, že ten interval by bol príliš dlhý a že zato obdobie môže dôjsť k progresii nejakých ťažkostí, tak urológ si určite pozve pacienta na kontrolné vyšetrenie skôr," vysvetlil urológ. Tieto ochorenia sa vyskytujú predovšetkým u mužov nad 50 rokov, odborníci teda hovoria v tomto prípade o určitej vekovej závislosti. Muži, ktorí mali karcinóm prostaty v rodine, by mali tieto prehliadky absolvovať od 45 rokov.

Autor článku: TASR

Dátum zverejnenia: